Uprawnionych do głosowania było 213 osób; oddano łącznie 209 głosów, z tego 207 głosów ważnych i dwa głosy nieważne. Głosów na "tak" było 189, głosów na "nie" 10, osiem osób wstrzymało się od głosu. Liczba głosów spełniających warunek bezwzględnej większości wynosiła 104. - Zawsze podkreślam, że to, co osiągnęliśmy, zdobyliśmy wspólnie. Nie rektor w pojedynkę, ale cała społeczność akademicka. Dołożę starań, żebyśmy się dalej rozwijali jako uczelnia, ale bez Państwa, bez całej społeczności akademickiej, rektor sam nic by nie zrobił. Dziękuję serdecznie za dotychczasową współpracę i wsparcie. Wierzę, że w tej nowej kadencji będziemy ze sobą tak dobrze współpracować, albo nawet jeszcze lepiej niż w poprzedniej – powiedział rektor Piotr Wachowiak.

 

Kanclerz SGH: Elektroniczny obieg dokumentów na uczelni to dziś konieczność>>

 

Priorytetami wsparcie i rozwój kadry naukowej

Piotr G. Wachowiak jest ekonomistą, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem nadzwyczajnym SGH. Sprawuje funkcję rektora tej uczelni w kadencji 2020–2024. Był jedynym kandydatem na rektora w kadencji 2024-2028. - Podjąłem decyzję o kandydowaniu na funkcję rektora w kadencji 2024–2028, mając na uwadze kontynuację Strategii rozwoju SGH, której realizacji będzie przyświecać kluczowa idea: Wspólna SGH. Z tradycją w przyszłość - napisał prof. Wachowiak w liście do społeczności uczelnianej. Wśród priorytetów strategii rozwoju uczelni wymienił "umiędzynarodowienie, transformację cyfrową, społeczną odpowiedzialność oraz współpracę z absolwentkami i absolwentami".

 

Rektor zapewnił, że zależy mu szczególnie na wsparciu pracowników SGH w pozyskiwaniu grantów międzynarodowych oraz rozwijaniu działalności międzykolegialnych centrów badawczych. Jak podkreślił w liście, chciałby nadal doskonalić dydaktykę - poprzez wprowadzanie coraz większej liczby aktywnych form zajęć dydaktycznych. Zależy mu również na uruchamianiu nowych kierunków, odpowiadających na zapotrzebowanie rynku pracy, w tym - kierunków realizowanych wspólnie z biznesem tzw. studiów dualnych. Jego celem jest również dalsze umiędzynarodowienie Szkoły Doktorskiej, pozyskanie większej liczby studentek i studentów studiów licencjackich i magisterskich z zagranicy oraz nauczycielek i nauczycieli akademickich z innych krajów, a także wzmocnienie pozycji uczelni w Europejskim Uniwersytecie Nauk Społecznych CIVICA. Wśród priorytetów wymienił również dalszą rozbudowę kampusu oraz upraszczanie procedur administracyjnych w sferze funkcjonowania uczelni.

 

Prof. Piotr G. Wachowiak jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) - studiował w latach 1985–1990. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora (2000 r.) - za rozprawę pt. "Negocjacje jako sposób rozwiązania konfliktów w organizacji samorządu gminnego"; i doktora habilitowanego (2014 r.) - za dorobek naukowy i rozprawę pt. "Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa. Analiza i pomiar". Specjalizuje się w problematyce społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Bada politykę personalną w przedsiębiorstwach w Polsce, proces negocjacji, kapitał intelektualny przedsiębiorstw, zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwach. W latach 90. pracował w warszawskim magistracie. W latach 2001–2009 był dyrektorem administracyjnym i kanclerzem w SGH, w latach 2012–2016 - prodziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów, a od 2016 do 2020 - prorektorem SGH ds. nauki i zarządzania. 15 kwietnia 2020 został wybrany na rektora uczelni - stanowisko objął po prof. Marku Rockim. W 2017 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.(ms/PAP)