W 2024 roku kolejne 150 mln zł zostanie rozdzielone między uczelnie, które chcą remontować akademiki - poinformował wiceminister nauki Marek Gzik. Chce on, aby środki na remont akademików były stałą pozycją w budżecie resortu. W rozmowie wnioskach projektowych. W sumie takich wniosków spłynęło do ministerstwa 250 i są one teraz oceniane. Marek Gzik zapewnił, że jest zdeterminowany, by kwota 150 mln zł na remont akademików była stałą pozycją w budżecie ministerstwa.

- W tym roku zrobimy rekrutację na kolejne 150 mln, które będą rozdane w kolejnym roku. Zobaczymy, jaka będzie skala potrzeb. Jeżeli będzie większa, to mamy jeszcze możliwości takie, żeby nawet tę kwotę zwiększyć – zapowiedział Gzik. Poinformował też, że ministerstwo nie zamierza tworzyć żadnego odrębnego funduszu ani ustawy regulującej przyznawanie pieniędzy na remont akademików.

- Nie planujemy tworzyć żadnego funduszu ani ustawy, bo te formy mocno by nas ograniczyły. Nie moglibyśmy korygować kwoty przeznaczonej na ten cel" – tłumaczył Gzik.

Wyraził też nadzieję, że inwestycje związane z remontem akademików obniżą koszty życia studentów i staną się impulsem dla młodych ludzi z mniejszych miejscowości do aplikowania na studia w większych ośrodkach. - Zależy nam na tym, żeby studenci z małych miejscowości, którzy muszą korzystać z akademików - bo mają za daleko do domu rodzinnego – żeby mieli dobre warunki. W ten sposób – mam nadzieję – zwiększy się możliwość studiowania młodych ludzi z mniejszych miejscowości – podsumował wiceminister. (ms/PAP)