Na gruncie obecnej ustawy o doręczeniach elektronicznych uczelnie niepubliczne oraz federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki są uznawane za podmioty niepubliczne. W najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy resort cyfryzacji zrównał te podmioty z uczelniami publicznymi. Uzasadnia, że ze względu na zadania realizowane przez te podmioty nie ma potrzeby ich różnicować.
Robert Horbaczewski
22.10.2024
Prywatna uczelnia wyższa w Poznaniu skreśliła z listy studentów słuchacza I roku psychologii zaocznej. Wyjaśniła, że nie zapłacił za studia. Były już student, twierdził, że nigdy nie był na wykładach i ćwiczeniach, więc nie zamierza płacić za usługi, z których nie skorzystał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyjaśnił mu, że niestety nie ma racji.
Marek Sondej
19.10.2024
Wolontariat pracowniczy szturmem podbija rynek pracy w Polsce - mają go firmy, zwłaszcza duże, propaguje go służba cywilna i jest obecny w samorządzie terytorialnym. To zachęta, by zaangażować firmę i pracowników w realizację społecznie pożytecznych celów - jak zbiórki, edukacja, walka z wykluczeniem społecznym. Problemem jest jednak brak precyzyjnych przepisów - a co za tym idzie, furtka do nadużyć.
Monika Sewastianowicz Grażyna J. Leśniak
19.10.2024

Czy student prawa może wziąć udział w sekcji zwłok?

Prawo karne Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Studenci mogą przebywać w sali sekcyjnej w związku z odbywanymi ćwiczeniami lub zajęciami praktycznymi, z wyjątkiem sekcji (otwarcia zwłok) zarządzonej przez sąd lub prokuratora i stanowiącej czynność procesową uregulowaną przepisami kodeksu postępowania karnego - wyjaśnia ekspert z programu LEX.
Katarzyna Spendel
17.10.2024
Prawo karne Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Pieniędzy na naukę jest za mało, natomiast warto zadać sobie pytanie, czy zwiększenie nakładów - bez żadnej reformy, bez żadnego pomysłu, przełoży się na efekty. Powinniśmy wspierać prawdziwą, doskonałą naukę, a nie każda nauka taka jest - uważa prof. Krzysztof Pyrć, nowy prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Monika Sewastianowicz
16.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Potrzebujemy bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej; jednym z jej filarów jest ochrona rynku pracy - powiedziała w środę szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział uszczelnienie systemu wizowego dla studentów. Rząd przygotowuje projekt ustawy regulującej liczbę zagranicznych studentów na polskich uczelniach - będą mogli stanowić maksymalnie 50 proc. wszystkich studentów.
Krzysztof Koślicki
16.10.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r. Prowadzone zaś w pierwszej instancji przewody doktorskie niezakończone do dnia 31 grudnia 2024 r. będą umarzane lub zamykane - wskazał resort nauki. Dodał, że nie zamierza po raz kolejny przedłużać terminu na ukończenie doktoratu.
Monika Sewastianowicz
15.10.2024
Szkolnictwo wyższe

Kontrola NIK w NCBR

Administracja publiczna
We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - powiedział dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk. Wcześniej sprawę badał Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz prokuratura.
Monika Sewastianowicz
15.10.2024
Administracja publiczna

Wręczono nagrody NCN 2024

Szkolnictwo wyższe
Każdego roku kapituła nagrody nagradza wybitne osiągnięcia naukowe, które mają znaczący wpływ na rozwój wybranych dziedzin nauki. Laureaci, oprócz prestiżu, zyskują także wsparcie w dalszych badaniach i promocji ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Wyróżnienie otrzymało dotąd 33 naukowców.
Monika Sewastianowicz
14.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Na liście deficytowych zawodów pierwsze miejsca zajmują te medyczne. Brakuje pielęgniarek i położnych, lekarzy, fizjoterapeutów, psychiatrów i psychologów - wskazują autorzy raportu „Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy 2024". Osoby, które mają dyplomy tych kierunków, mogą liczyć nie tylko na szybkie znalezienie pracy, ale też względnie wysokie zarobki. Jednak w tym rankingu bank rozbijają pielęgniarki.
Monika Stelmach
14.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Zniżki w autobusie, kinie czy wybranych sklepach, są adresowane do tych studentów, którzy okażą ważną legitymację studencką. Ten dokument nie musi być każdorazowo oddany w dniu obrony bronionej pracy - w niektórych przypadkach uprawniony może korzystać z niego dłużej. Obroniona praca oznacza też obowiązki dla zleceniodawcy - takiego studenta należy zgłosić do ZUS.
Aleksandra Partyk
14.10.2024
Dla studenta
Akty prawne publikuje się w dziennikach urzędowych - Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim, dziennikach urzędowych ministrów kierujących działami administracji rządowej, dziennikach urzędowych urzędów centralnych. Rozporządzenia określają rodzaje publikatorów oraz zasady tworzenia skrótów.
Monika Sewastianowicz
14.10.2024

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.
Monika Sewastianowicz Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Bardziej nowoczesna szkoła, walka z hejtem w sieci i w szkole, bezpieczny dom i rodzina, poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ochrona klimatu i praw zwierząt, lepsze możliwości rozwijania swoich pasji, dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi - to kwestie, nad którymi dyskutowali młodzi posłowie podczas poniedziałkowej sesji. Największe poparcie uzyskał jednak temat dotyczący wsparcia młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej.
Inga Stawicka PAP
30.09.2024
Szkoła i uczeń
Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.
Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
30.09.2024
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
W Centrum Nauki Kopernik odbyło się w piątek spotkanie szefa resortu nauki z rektorami uczelni publicznych. Tematem przewodnim rozmów była przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce oraz wyzwania, jakie stawia przed środowiskiem akademickim współczesna nauka oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Minister Nauki Dariusz Wieczorek mówił także o planach dotyczących reform w szkolnictwie wyższym.
Inga Stawicka
27.09.2024
Szkolnictwo wyższe
Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
5817 osób podejdzie w sobotę, 28 września, do egzaminów na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Najwięcej kandydatów zgłosiło się na aplikację radcowską - 2825, a 2307 na adwokacką. Będą mieć 150 minut na rozwiązanie 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru; pozytywny wynik będzie wymagać co najmniej 100 poprawnych odpowiedzi. Tymczasem w środowisku prawniczym trwa dyskusja, co zmienić w szkoleniach, by prawników lepiej przygotować do zawodu.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
27.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego oraz przeprowadzić analizę wykorzystania takiego leczenia w szpitalach - uważa prof. Sylwia Małgorzewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Studenci tej uczelni, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Nutricia, będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego.
Grażyna J. Leśniak
22.09.2024
Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna
Rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik zapewnił, że studenci i studentki gdańskiej uczelni technicznej, których rodzinne miejscowości zostały dotknięte powodzią, mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony ich uczelni. Wniosek o zapomogę będzie można złożyć także elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP, co - jego zdaniem - ułatwi proces ubiegania się o świadczenie.
Monika Sewastianowicz
19.09.2024
Powódź
Narodowe Centrum Nauki przypomina, że OPUS to jego największy program grantowy, który umożliwia naukowcom realizację projektów badawczych w polskich jednostkach naukowych. Jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i stażu naukowego kierownika projektu.
Monika Sewastianowicz
17.09.2024
Zarządzanie oświatą
Ambitny naukowiec, autor tekstu, który chciałby opublikować w jak najlepszym czasopiśmie, często będzie zmuszony do obniżania swoich aspiracji - nie dlatego, że recenzent nie podzieli jego oceny, a z faktu braku miejsc, w których przy tylu ograniczeniach tekst mógłby się ukazać. Zaadresowanie problemu poprzez przyznanie wyższej ilości punktów większej ilości czasopism nie jest tu, jak się zdaje, zadowalającym rozwiązaniem - piszą prof. Grzegorz Krawiec i dr Sławomir Piekarczyk.
Sławomir Piekarczyk Grzegorz Krawiec
17.09.2024
Szkolnictwo wyższe
Student kwestionował decyzję o skreśleniu go z listy studentów. Jednak zdaniem sądu, wniesiona skarga okazała się bezzasadna, skoro organy w sposób wyczerpujący wyjaśniły podstawy swojego rozstrzygnięcia. - Skarżący nie zaliczył niektórych przedmiotów. Nie miały na to wpływu jego problemy zdrowotne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Aleksandra Partyk
16.09.2024
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W środę ok. godz. 16 na warszawskim lotnisku agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda C. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana jego żona Emilia H. - napisał na portalu X Jacek Dobrzyński. Dodał, że ma to związek z postępowaniem prowadzonym przez CBA wraz z wydziałem zamiejscowym w Katowicach Prokuratury Krajowej, dotyczącym Collegium Humanum.
Monika Sewastianowicz
11.09.2024
Prawo karne
Resort zdrowia podjął decyzję o przyznaniu kolejnych miejsc rekrutacyjnych na studiach kształcących przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ma to związek z audytem i pozytywnymi opiniami Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Z drugiej strony, pięciu szkołom nie pozwolono prowadzić rekrutacji na kolejny rok akademicki. Ma to związek z niespełnieniem standardów. Władze Porozumienia Rezydentów wskazują jednak, że potrzebne są dalej idące zmiany.
Inga Stawicka
11.09.2024
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Wierzę w deklarację ministra nauki i szkolnictwa wyższego, że żaden zapis projektu reformy PAN nie jest wyryty w kamieniu i resort jest otwarty na rozmowę – powiedział wiceprezes PAN, prof. Dariusz Jemielniak. Minister obiecał również, że zorganizuje spotkanie, na którym przedstawiciele PAN będą mogli jeszcze raz odnieść się do kluczowych zapisów projektu noweli.
Monika Sewastianowicz
09.09.2024
Szkolnictwo wyższe
Różnice w jakości i warunkach kształcenia między nowymi a starymi uczelniami są widoczne w każdym elemencie, który był przedmiotem badania. Wzięto pod uwagę m.in. kadrę naukowo-dydaktyczną i bazę potrzebną do nauczaniu przedmiotów przedklinicznych i klinicznych. – Odpowiedź na pytania o standardy kształcenia medycznego w Polsce jest kluczowa nie tylko dla przyszłości systemu ochrony zdrowia, ale też dla dobrostanu każdego pacjenta – komentuje Damian Patecki, przewodniczący Komisji kształcenia medycznego Naczelnej Rady Lekarskiej.
Monika Stelmach
07.09.2024
Szkolnictwo wyższe
Z projektu przebijają centralistyczne i etatystyczne tendencje, których wdrożenie sprawiłoby, że PAN bliżej byłoby do kolejnej ministerialnej agendy, niż do zinstytucjonalizowanej w oparciu o tradycję wspólnoty uczonych - ocenia projekt noweli o Polskiej Akademii Nauk prof. Hubert Izdebski z SWPS. Wskazuje też, że nowela, której deklarowanym celem jest demokratyzacja Akademii, ma wprowadzić model całkowicie niedemokratyczny.
Monika Sewastianowicz
07.09.2024
Szkolnictwo wyższe
Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła uchwałę w sprawie projektu budżetu państwa na 2025 rok. Członkowie gremium zwrócili uwagę, że zgodnie z projektem finansowanie NCN pozostanie na tym samym poziomie, co w roku obecnym, a to stoi „w jawnej sprzeczności z publicznymi zapewnieniami o konieczności zwiększenia finansowania NCN.”
Monika Sewastianowicz
06.09.2024
Prawo.pl