Celem "Wielkich Korepetycji z Historii" jest propagowanie i budowanie świadomości historycznej wśród młodzieży licealnej i studentów. Tegoroczna pierwsza edycja projektu poświęcona jest upowszechnianiu wiedzy na temat historii po 1945 roku.
W czwartek korepetycje rozpoczęły się na Uniwersytecie Śląskim. Udział w nich bierze ponad setka uczniów z różnych miast województwa śląskiego oraz studenci. W drugim dniu projektu, w piątek, uczniowie i studenci spotkają się na Uniwersytecie Ekonomicznym.
"Chcemy przybliżyć uczniom i studentom wiedzę na temat współczesnej historii po 1945 roku, której praktycznie w szkołach się nie realizuje. Z tego powodu wielu uczniów nie potrafi np. odpowiedzieć na pytanie, kiedy był stan wojenny" - powiedziała asystent prasowy katowickiego IPN, Monika Kobylańska.
W czasie realizacji projektu odbędzie się cykl kilkunastu wykładów prowadzonych przez historyków IPN na takie tematy jak m.in. "Kryzysy PRL", "Podziemie antykomunistyczne", "System represji i inwigilacji", "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce", "Sztuka w służbie propagandy". Pod koniec każdego dnia wykładów odbędzie się quiz historyczny.
Korepetycjom towarzyszy wystawa IPN "586 dni stanu wojennego".Organizatorami "Wielkich Korepetycji z Historii" są Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. (PAP)