Wiceminister wzięła udział w II Polsko-Chińskim Forum Akademickim, które w poniedziałek odbyło się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W spotkaniu wzięło udział rektorzy 30 chińskich uczelni.

„Obok wspólnej pracy naukowej, wymiana studencka jest kluczowym elementem naszej współpracy. Polska dysponuje bardzo dobrze przygotowaną i nowoczesną kadrą naukową oraz dydaktyczną. Oferta naszych uczelni - zwłaszcza angielskojęzyczna - jest z roku na rok coraz ciekawsza, obejmuje studia wszystkich stopni”, powiedziała wiceminister nauki.

Mateusz Gaczyński z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował, że obecnie w Polsce studiuje 24 tysiące zagranicznych studentów.

„W studentach z Chin możemy szukać uzupełnienia dla naszego niżu demograficznego. Zależy mi na studentach chińskich, bo oni są bardzo pilni. Być może tchną dobrego ducha w naszą młodzież” – powiedziała PAP Lipińska-Nałęcz.

Zaprezentowanie oferty polskich uczelni w Państwie Środka, ułatwia konsorcjum im. Michała Boyma, które powstało w 2009 roku. „Wspólnie prezentujemy ofertę złożoną z najciekawszych kierunków realizowanych w języku angielskim. Chcemy popularyzować polską markę akademicką w Chinach”, powiedział rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki.

Jak przypomniała wiceminister nauki, w ubiegłym roku chiński rząd zadeklarował przyznanie pięciu tysięcy stypendiów dla osób z Europy Środkowej, które chciałyby studiować w Chinach. „Chcielibyśmy, by z tych 5 tysięcy przyznanych stypendiów, połowa przypadła Polsce”, zapowiedział w poniedziałek ambasador Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) w Polsce Sun Yuxi.

„W Chinach uczy się już około pięcset tysięcy studentów zagranicznych. Będziemy utrzymywali ten kierunek, by Chiny stały się głównym kierunkiem przyjazdu studentów w Azji”, podkreślił Xu Yongji z chińskiego Ministerstwa Edukacji.

Spotkanie w Warszawie jest kontynuacją I Polsko-Chińskiego Forum Rektorów Szkół Wyższych, które odbyło się w grudniu w Pekinie, przy okazji oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach. Przyjazd delegacji chińskiej jest efektem porozumienia o utworzeniu Polish-Chinese Academic Bridge. Projekt ten ma sprzyjać współpracy naukowej i wymianie studentów pomiędzy uczelniami z obu państw.

(PAP)