"W Polsce rozwiązanie problemu plagiatowania jest zadaniem samych uczelni. Uczelnie są niezależne, dlatego państwo nie może – tak jak na Słowacji – stworzyć centralnego rejestru prac dyplomowych” – powiedział prezes zarządu firmy Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński.

 

Jego zdaniem w ostatnich latach świadomość środowiska akademickiego, wobec zjawiska plagiatowania, znacznie się zmieniła.

„Dziś każda szanująca się uczelnia, której zależy na jakości kształcenia wie, że powinna stosować rozwiązania antyplagiatowe. Pod tym względem Polska nie jest w ogonie Europy, raczej w środku stawki” – powiedział PAP dr Kawczyński.

 

Jednak z drugiej strony – zaznaczył - narzędzia antyplagiatowe na rodzimych uczelniach nie są jeszcze w powszechnym użyciu. „Z nami współpracuje 149 uczelni ze 458, które są w Polsce. Te, które przyciągają studentów niską ceną i łatwością uzyskania dyplomu, nie będą zainteresowane stosowaniem systemów antyplagiatowych” – podkreślił.

Zdaniem prof. Joanny Bernagiewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku problem plagiatowania rośnie wraz z informatyzacją społeczeństwa. „Dzieci od najmłodszych lat uczą się plagiatowania. System przygotowywania się do zajęć w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach jest taki, że korzysta się z internetu nie podając źródeł. Dlatego często studenci nawet nie mają świadomości, że plagiatują” – powiedziała PAP prof. Bernagiewicz.

„Teraz, kiedy każdy kolejny rocznik trafiający na studia jest bardziej zinformatyzowany i wydaje się, że zjawisko stosowania metody +kopiuj-wklej+ narasta”- dodał dr Kawczyński.

Wśród wyróżnionych w środę uczelni znalazły się: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Akademia Pomorska w Słupsku, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Społeczna Akademia Nauk, Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum; Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Trzy nagrodzone certyfikatami wydziały to: Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

Nagrodzone certyfikatem uczelnie i wydziały kontrolują powstające u nich prace licencjackie i magisterskie pod kątem niesamodzielności. Komputerowy system porównuje tekst pracy z zasobami internetu i bazy prac oraz publikacji, którymi wymieniają się szkoły. Następnie wskazuje fragmenty, które pokrywają się z innymi tekstami lub są z jakiegoś innego powodu podejrzane.

Certyfikaty uczelniom i wydziałom walczącym z plagiatami wręczono w środę podczas seminarium "Skuteczna polityka antyplagiatowa - modele rozwiązań instytucjonalnych". Seminarium zorganizowała Fundacja im. Fresnela i firma Plagiat.pl. Patronem medialnym była Polska Agencja Prasowa. (PAP)

ekr/ tot/