W geście solidarności z rodzinami ofiar zamachu w Berlinie zachodniopomorski marszałek zdecydował o opuszczeniu flag w budynkach instytucji samorządu województwa. Minutą ciszy ofiary uczcili także szczecińscy radni miejscy.

Po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego zwołanym po wydarzeniach w Berlinie zachodniopomorski wojewoda Krzysztof Kozłowski poprosił Straż Graniczną o zwiększoną uwagę podczas kontroli pasażerów lotniska w Goleniowie, a także na terenie terminala pasażerskiego w Świnoujściu. Na spotkaniu zwrócono także uwagę na zasadność zwiększenia patroli policji i straży gminnych wokół galerii handlowych i jarmarków świątecznych.

Kozłowski zapewniał jednak, że na Pomorzu Zachodnim nie ma zagrożenia zamachem terrorystycznym.

Jedną z ofiar zamachu w Berlinie jest mieszkaniec Pomorza Zachodniego. To kierowca ciężarówki, którego ciało znaleziono na terenie jarmarku, gdzie w tłum ludzi wjechała ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych. Właścicielem pojazdu wykorzystanego w zamachu jest zachodniopomorski przedsiębiorca spod Gryfina.

Policja zapewniła, że rodzina tragicznie zmarłego kierowcy otoczona jest opieką policyjnych psychologów - podały służby prasowe wojewody. Kozłowski zadeklarował również pomoc w sprowadzeniu do kraju zwłok kierowcy po zakończeniu czynności prowadzonych przez niemiecką policję.

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się wczoraj wieczorem w centrum stolicy Niemiec, Berlinie" - czytamy w liście Kozłowskiego z kondolencjami dla rodzin ofiar zamach adresowanym do ambasadora Niemiec w Polsce Rolfa Nikela. "Chciałbym za Pana pośrednictwem złożyć kondolencje rodzinom wszystkich ofiar wczorajszego zamachu, a także całemu Narodowi Niemieckiemu – w imieniu swoim, a także mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Takie akty terroru nigdy nie powinny mieć miejsca" - napisano. (PAP)