Poinformowali o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sosnowcu przedstawiciele miejskich struktur partii.

Rekomendację kandydatury Chęcińskiego na prezydenta Sosnowca przegłosowała w poniedziałek tamtejsza rada powiatowa Platformy.

Chęciński jest przewodniczącym sosnowieckiej PO. Ma 43 lata. Przedsiębiorca, przez lata prowadził firmę zajmującą się m.in. kontrolą jakości produktów stalowych. W 2006 r. został sosnowieckim radnym, a w grudniu 2010 r. - przewodniczącym tamtejszej Rady Miasta. Równolegle w latach 2007-2011 był dyrektorem biura poselskiego PO w Sosnowcu.

W październiku 2011 r. Chęciński został pierwszym zastępcą prezydenta Sosnowca odpowiedzialnym m.in. za gospodarkę komunalną i infrastrukturę. W czerwcu ubiegłego roku zastąpił na stanowisku członka zarządu województwa szefa Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika, po tym jak Gorzelik zrezygnował z funkcji, a RAŚ opuścił rządzącą regionem koalicję PO-PSL (obecnie też SLD).

Jak mówił we wtorek Chęciński, członkiem zarządu woj. śląskiego ma być do listopada (w listopadzie odbędą się wybory samorządowe). „Później zdecydują przede wszystkim wyborcy. Moim marzeniem jest pracować dla mieszkańców Sosnowca – mojego rodzinnego miasta, gdzie się wychowałem, ukończyłem szkoły i spędzam całe życie. Praca dla woj. śląskiego jest bardzo szczytną rzeczą i bardzo ją sobie cenię, ale dla mnie numerem jeden były i będą Sosnowiec i Zagłębie Dąbrowskie” - podkreślił Chęciński.

Agnieszka Kurant będzie jedyną kandydatką Platformy do PE z Zagłębia Dąbrowskiego. Ma 32 lata, urodziła się w Dąbrowie Górniczej, przez lata mieszkała w Sosnowcu. Od 2005 r. pracuje w Parlamencie Europejskim – najpierw na stażu u europosła Jana Olbrychta, potem dla europosłów Małgorzaty Handzlik i Jacka Protasiewicza. W PE jest też doradcą i koordynatorem prac PO i PSL w grupie roboczej ds. prawnych i wewnętrznych.

Zajmowała się m.in. pracami nad projektami legislacyjnymi, wśród nich nad dyrektywą o czasie pracy czy ostatnio nad rozporządzeniem nt. dopalaczy. Jak uważa, mimo dziewięciu lat pracy w PE potrafi mówić zrozumiale np. o kwestiach związanych z jego pracą. Od połowy kwietnia – po powrocie z Brukseli – zamierza prowadzić przede wszystkim kampanię bezpośrednią, głównie w Zagłębiu Dąbrowskim.

Chęciński wskazał we wtorek, że pod względem doświadczenia w pracy administracyjnej w strukturach PE Kurant przoduje na śląskiej liście Platformy. Sama kandydatka przekazała, że ma wystartować z szóstego miejsca.

Dotąd, przed Chęcińskim, start w wyborach prezydenta Sosnowca zadeklarowali szef opozycyjnego w tamtejszej radzie miasta klubu radnych „Niezależni” Maciej Adamiec oraz obecny, urzędujący od 2002 r. prezydent Kazimierz Górski z SLD.

Zgodnie z ustaleniami wtorkowego zarządu krajowego PO, śląską listę tej partii w wyborach do PE otworzą europoseł, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz b. minister edukacji Krystyna Szumilas. Oprócz Kurant, na liście znaleźć mają się też: europoseł Jan Olbrycht, posłanka Mirosława Nykiel, poseł Marek Plura, europoseł Bogdan Marcinkiewicz, katowicka radna Barbara Wnęk oraz posłowie Jerzy Ziętek i Grzegorz Sztolcman.(PAP)