W tym roku Wielkanoc w Cerkwi wypadła tydzień po katolickiej. Ma to związek z nieco innym sposobem wyliczania daty tego święta w obu obrządkach, co sprawia, że nie co roku jest ono w tym samym terminie w Kościele zachodnim i wschodnim.

W województwie podlaskim są największe w kraju skupiska prawosławnych, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.

To tam przede wszystkim nieczynne są w poniedziałek urzędy samorządowe. Zamknięte są m.in. starostwa powiatowe oraz urzędy miasta w Hajnówce i Bielsku Podlaskim, urzędy gminy w Orli, Narewce czy Narwi; niektóre urzędy, jak urząd gminy w Białowieży, pracują tego dnia krócej.

W gminach na tym terenie nieczynnych jest też wiele szkół.

Według danych przekazanych PAP przez biuro prasowe prezydenta miasta, w poniedziałek w Białymstoku nie ma lekcji w ponad połowie szkół prowadzonych przez samorząd. Dzień wolny mają uczniowie 46 placówek, zaś w 41 lekcje odbywają się normalnie.

Kuratorium oświaty w Białymstoku nie ma dokładnych danych, jak wiele placówek oświatowych w całym regionie jest w poniedziałek nieczynnych. Wynika to z tego, że od kilku lat to same szkoły mogą decydować, jak wykorzystać pulę dni wolnych w czasie roku szkolnego i nie muszą o tym kuratorium informować.

W województwie podlaskim szkoły wykorzystują te dni m.in. na początku stycznia, gdy przypada Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego oraz właśnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, gdy przypada w innym terminie niż - ustawowo wolny - wielkanocny poniedziałek katolików. (PAP)