"Mamy nadzieję, że muzeum uda się uruchomić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia" - powiedział PAP Ireneusz Mroczek z wydziału rozwoju i promocji Urzędu Miasta Działdowa.

Jak przypomniał placówka miała być gotowa na jesieni, ale nadal trwa modernizacja barokowego budynku dawnego ratusza, przeznaczonego na siedzibę muzeum. Wykonawca tłumaczył opóźnienia wytycznymi konserwatora zabytków, które pojawiły się w trakcie remontu.

Uroczystemu otwarciu muzeum miał towarzyszyć dwudniowy festyn z turniejami rycerskimi, pokazami grup rekonstrukcyjnych i średniowiecznym jarmarkiem. Władze miasta zdecydowały, że plenerowa impreza zostanie przesunięta na wiosnę przyszłego roku.

Muzeum będzie mieściło się w centrum Działdowa, w budynku o powierzchni blisko 800 metrów kw. Czasowe ekspozycje mają być prezentowane także na dziedzińcu dawnego ratusza.

Pierwsze piętro zajmą sale audiowizualne, wyposażone w sprzęt służący do multimedialnych prezentacji obrazów i dźwięków, filmów czy animacji o tematyce historycznej. W poszczególnych salach znajdą się interaktywne ekspozycje poświęcone czasom powstania i rozwoju państwa krzyżackiego, technice wojskowej, bitwie pod Grunwaldem i schyłkowi Zakonu.

Na poddaszu ratusza przewidziano "historyczny" salon zabaw dla dzieci. Maluchy będą mogły skorzystać w wypożyczalni strojów historycznych i pobawić się wewnątrz makiety krzyżackiego zamku. Będą tez mogły uczyć się lepienia naczyń z gliny i wykonywania średniowiecznych ozdób.

Władze miasta liczą, że Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego stanie się turystyczną atrakcją południowej części Warmii i Mazur. Wojewódzki samorząd przeznaczył na muzeum 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac ma kosztować 3,7 mln zł. (PAP)

mbo/ abe/