Program "Książka dla seniora" jest na razie wprowadzany pilotażowo. W przedsięwzięciu uczestniczą cztery filie rejonowe Biblioteki Raczyńskich.

Aby zamówić książkę, senior musi zadzwonić do miejskiego call center - Biura Poznań Kontakt. Biuro przekaże zamówienie konkretnych tytułów lub preferencji czytelniczych do najbliższej seniorowi biblioteki, która objęta jest programem.

Pracownicy bibliotek będą dowozić zamówione książki w poniedziałki. Jeśli usługa cieszyć się będzie popularnością, przedsięwzięcie będzie poszerzane o kolejne dni tygodnia.

"Chcemy, by nasi seniorzy czuli się dobrze w Poznaniu, by mieli dostęp do książek i audiobooków - bo nie zapominamy też o tych, którzy mają już problemy ze wzrokiem. To się seniorom po prostu należy” – powiedział wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski.

Z usługi mogą korzystać czytelnicy zapisani do biblioteki. Jeśli ktoś się nie zapisał, będzie miał okazję to zrobić podczas pierwszej wizyty bibliotekarza. Aby zwrócić książki, również należy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt.

Dowóz książek do seniorów to element wdrażanego od ub. roku w stolicy Wielkopolski pakietu "Poznań VIVA senior", skierowanego do najstarszych mieszkańców miasta. Zakłada on szereg ułatwień dla seniorów tj. bezpłatny transport taksówką czy dopłaty do małych remontów.

Miasto wprowadziło pilotażowo możliwość bezpłatnych przejazdów taksówką np. urzędu, lekarza czy na groby bliskich dla seniorów, którzy skończyli 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki projektowi "Złota rączka dla seniora" starsi poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych.

Pakiet zakłada też wprowadzenie dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Chodzi o drobne prace, które pomogą w przystosowaniu mieszkania do potrzeb starszych osób, tj. likwidacja progów czy wymiana głębokiej wanny na kabinę prysznicową.

Według danych GUS w stolicy Wielkopolski mieszka ponad 143 tys. osób w wieku powyżej 60 lat. Zdaniem władz miasta, pakiet "Poznań VIVA senior" to pierwsza w Polsce tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób w wieku 60+. (PAP)