Rzeźba będzie przedstawiała profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajdować się ma dodatkowe miejsce dla osoby, która zechce się przysiąść, by np. zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Jak poinformował w środę radomski magistrat konkurs na projekt i wykonanie rzeźby wygrał Karol Badyna z Pracowni Rzeźby „Forma” w Krakowie. Realizacja projektu ma potrwać pięć miesięcy. Jego koszt to przeszło 99 tys. zł.

Pomysł upamiętnienia Leszka Kołakowskiego pojawił się w Radomiu kilka lat temu. Bez powodzenia był zgłaszany jako jeden z projektów do realizacji w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Teraz o jego realizacji zdecydowały władze miasta. Decyzja ta spotkała się z krytyką radnych z PiS. Jeden z nich zarzucił filozofowi, że ten w latach 40.i 50. XX w. z bronią szabrował żywność chłopom oraz walczył z żołnierzami wyklętymi. Przeciwko takim tezom zaprotestowali historycy i biografowie. Stanowczo zaprzeczył nim m.in. dr Wiesław Chudoba, autor książki „Leszek Kołakowski. Kronika życia i dzieła”.

Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.

„Duchowy mistrz liberalnej inteligencji”, jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista, na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 roku. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.

Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. „Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład”, którą napisał w latach 1968-1976. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była „Obecność mitu” z 1972 r.

W 1994 roku profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal „Bene Merenti - Civitas Radomiensis” („Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia”) oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.

Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajduje się „Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego”, czyli stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę. (PAP)