Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że podpisanie dokumentu między opolskimi samorządami a zarządem województwa zaplanowano na 17 września w Filharmonii Opolskiej.

„Podpisany dokument zostanie wręczony prezydentowi Komorowskiemu. Kancelaria prezydenta wykazuje wielką aktywność, jeśli chodzi o kreowanie polityki prorodzinnej w naszym kraju. To stamtąd wychodzi wiele inicjatyw. To wszystko wpisuje się w nasz program Specjalnej Strefy Demograficznej” – powiedział Józef Sebesta.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła PAP, że 17 września prezydent wybiera się do Opola.

Opolska Karta Rodziny i Seniora ma wprowadzić powszechne ulgi i zniżki wspierające rodziny oraz osoby starsze przy opłatach za usługi publiczne. Chodzi głównie o instytucje podległe samorządom, ale również o podmioty prywatne.

„Karta będzie przeznaczona dla rodzin, które mają dwójkę lub więcej dzieci albo dziecko niepełnosprawne. Ustalamy jeszcze, od jakiego wieku mogliby z niej korzystać seniorzy, czy to będzie 60 czy 65 lat” – powiedział PAP p.o. rzecznika marszałka województwa Arkadiusz Kuglarz.

15-osobowy zespół opracowuje zasady korzystania z karty i regulamin jej funkcjonowania. Karta miałaby zacząć działać w przyszłym roku, jako jeden z elementów programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma zapobiegać depopulacji województwa opolskiego. Karta ma być elementem wspierającym pozytywne nastawienie do rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Wiele gmin podjęło już takie inicjatywy, wprowadzając systemy ulg w korzystaniu z np.: obiektów sportowych, kulturalnych, w zniżkach opłat za żłobki i przedszkola.

Założenia programu SSD zaprezentuje prezes Centrum im. Adama Smitha prof. Robert Gwiazdowski. Centrum współpracuje z opolskim urzędem marszałkowskim przy konstruowaniu i realizacji Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma zapobiegać depopulacji Opolszczyzny.
W planie wizyty prezydenta Komorowskiego przewidziano również złożenie kwiatów pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Następnie w Kamieniu Śląskim prezydent Komorowski ma się spotkać z emerytowanym ordynariuszem Diecezji Opolskiej abp. Alfonsem Nossolem. Zaplanowano również spotkanie z liderami Programu Odnowy Wsi.