Łódzki magistrat w ubiegłym roku wyremontował 1045 mieszkań komunalnych i socjalnych za 16,6 mln zł. Zdaniem urzędników, po raz pierwszy w historii Wydziału Budynków i Lokali zaobserwowano mniejszy przyrost liczby osób oczekujących na wynajęcie mieszkania od miasta. Zmiana jest znacząca, bo w 2014 r. do użytku oddano ok. 800 mieszkań zmodernizowanych za ok. 8 mln zł.

Według planów, przedstawionych przez Wydział Budynków i Lokali UMŁ, w 2016 r. skala remontów wzrośnie. W budżecie miasta zarezerwowano 10,6 mln zł na prace w 479 lokalach komunalnych oraz ponad 9 mln zł na remonty w 741 lokalach socjalnych - w sumie prawie 20 mln zł, dzięki którym unowocześnione zostanie 1200 mieszkań.

"Prace w jednym lokalu socjalnym kosztowały średnio 12 tys. zł, a remont mieszkania komunalnego wyniósł średnio 22 tys. zł. Remonty obejmowały wszystkie prace niezbędne do zamieszkania i uzgodnione wcześniej z przyszłym lokatorem. Wykonywane są dopiero wtedy, gdy przyszły najemca zaakceptuje dany lokal" - wyjaśniła Jolanta Baranowska z biura rzecznika prasowego prezydent Łodzi.

Jednym z lokali wyremontowanych w ramach ubiegłorocznego budżetu jest mieszkanie w kamienicy przy ul. Gdańskiej przygotowane dla matki z czworgiem dzieci, zamieszkującej obecnie w 15-metrowym pomieszczeniu. W poniedziałek przeprowadzi się ona do lokum złożonego z dwóch pokoi, kuchni, łazienki i wc oraz wspólnego z innym lokalem przedpokoju. To ok. 50 m kw. powierzchni mieszkalnej, na których m.in. wymieniono instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, otynkowano i pomalowano ściany, położono panele, odnowiono (lub wymieniono) okna i drzwi.

Miejskie zasoby mieszkaniowe zwiększą się w 2016 r. także o ok. 150 mieszkań socjalnych i tymczasowych, które powstaną w budynkach po byłej bursie szkolnej przy ul. Przyszkole oraz po hotelu robotniczym przy ul. Objazdowej.

Obowiązujące przepisy zezwalają na obniżony standard tego typu lokali, m.in. definiują, że powinny "nadawać się do zamieszkania, dysponować dostępem do źródła ogrzewania i miejsca przygotowywania posiłków oraz sanitariatów", co w praktyce oznacza np. konieczność korzystania ze wspólnych mediów.

Mieszkania socjalne mają być w pierwszej kolejności przyznawane osobom starszym i niepełnosprawnym oraz matkom samotnie wychowującym dzieci. Mogą się o nie również ubiegać lokatorzy mieszkań tymczasowych.

Osoba starająca się o lokal socjalny musi spełniać podstawowe kryteria: zajmować pomieszczenie, w którym na członka gospodarstwa przypada mniej niż 5 m kw. i wykazywać dochody nie większe niż ok. 780 zł. Mieszkania wynajmowane są na rok z możliwością przedłużenia wynajmu; czynsz za lokal socjalny nie może być wyższy niż 50 proc. najniższego czynszu w danej miejscowości.

Na przydział mieszkań socjalnych oczekuje w Łodzi ok. 3 tys. osób.(PAP)

agm/ mhr/