Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła i senatora.

Poseł PiS Jacek Sasin wszedł do drugiej tury wyborów na prezydenta Warszawy i zmierzy się z ubiegającą się o reelekcję Hanną Gronkiewicz-Waltz (PO). Gdyby politykowi PiS udało się ją pokonać, jego miejsce w Sejmie zajmie następna na liście PiS Anna Sikora.

Także o stanowisko prezydenta miasta powalczy w Chełmie - w drugiej turze - poseł PO Grzegorz Raniewicz. Jego konkurentką jest pełniąca tę funkcję od 2006 r. Agata Fisz, która jest członkiem SLD, ale kandyduje z własnego komitetu "Postaw na Chełm". Dotychczasowa prezydent Chełma uzyskała 49,32 proc. głosów, a Raniewicz – 18,51 proc. Gdyby polityk PO zrezygnował z mandatu posła, jego miejsce w Sejmie mogłaby zająć przedsiębiorca z Zamościa Elżbieta Kucharska.

Z kolei w Słupsku w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się posłowie Zbigniew Konwiński (PO) i Robert Biedroń (Twój Ruch). W przypadku zwycięstwa tego pierwszego pierwszą osobą na liście na objęcie po nim mandatu poselskiego jest nauczycielka z Lęborka Alicja Zajączkowska. Gdyby Biedroń został prezydentem miasta nad Słupią, do Sejmu na jego miejsce mógłby wejść informatyk ze Słupska Jarosław Gromadzki.

W Gdańsku do drugiej tury wyborów na prezydenta miasta zakwalifikował się poseł PiS Andrzej Jaworski, który zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem (PO). Gdyby posłowi PiS udało się pokonać samorządowca PO, to mandat poselski po nim może przejąć b. wicewojewoda pomorska Aleksandra Jankowska.

Poseł PO Radosław Witkowski wszedł do II tury wyborów prezydenckich w Radomiu. Zmierzy się z Andrzejem Kosztowniakiem z PiS. Jeśli wygra i złoży mandat poselski, to jego miejsce w Sejmie może zająć 54-letnia urzędniczka z Chynowa k. Grójca Małgorzata Woźniak.

Do drugiej tury w wyborach prezydenta Jaworzna (Śląskie) przeszedł obecny senator PO, a wcześniej m.in. marszałek woj. śląskiego, Bogusław Śmigielski. W II turze zmierzy się z obecnym prezydentem Pawłem Silbertem (komitet Jaworzno Moje Miasto – do tej pory w radzie miasta w koalicji z PiS). Gdyby senator wygrał, konieczne byłoby przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu.

Urzędujący posłowie walczą też o stanowiska burmistrzów.

W wyborach na burmistrza Biłgoraja w drugiej turze spotkają się Piotr Szeliga (niezrzeszony, do lutego ub. roku w Solidarnej Polsce) z Januszem Rosłanem - burmistrzem tego miasta od 2002 r. Rosłan otrzymał 49,62 proc. głosów, a Szeliga – 16,01 proc.

Z kolei poseł PiS Jerzy Rębek ubiega się o stanowisko burmistrza Radzynia Podlaskiego. Uzyskał on 44,29 proc. głosów, a jego kontrkandydat - Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe - niewiele więcej; otrzymał 44,68 proc głosów.

Rębek i Szeliga zostali wybrani z do Sejmu z listy PiS w tym samym okręgu. Gdyby obaj złożyli mandaty, to na ich miejsce do Sejmu mogliby wejść przedsiębiorca Marcin Duszek oraz Michał Mulawa, który obecnie jest urzędnikiem w Kraśniku.

O fotel burmistrza Ryk w drugiej turze zmierzą się poseł Solidarnej Polski Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS i urzędujący burmistrz Jerzy Gąska. Żaczek uzyskał 36,55 proc głosów., a Gąska - 25,5 proc. Jeśli Żaczek wygra wybory i złoży mandat, to jego miejsce w Sejmie może zająć zastępca burmistrza Kraśnika Jarosław Stawiarski.

Poseł Twojego Ruchu Marek Poznański powalczy o mandat burmistrza Hrubieszowa z dotychczasowym przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego Tomaszem Zającem (PSL). Poznański, który startuje z własnego komitetu wyborczego, uzyskał 14,96 proc., a Zając – 42,11 proc. Gdyby Poznański został burmistrzem, mandat w Sejmie w jego miejsce mogłaby objąć, obecnie członkini SLD, Elżbieta Okoń.

Do drugiej tury w wyborach na burmistrza Orzysza przeszli poseł PSL Zbigniew Włodkowski i były burmistrz tego miasta Jan Aleszczyk startujący z własnego komitetu wyborczego. Włodkowski uzyskał lepszy wynik w pierwszej turze, bo poparło go 41 proc. wyborców, a Aleszczyka 25 proc. Gdy Włodkowski zostanie burmistrzem Orzysza, to w Sejmie może go zastąpić Marian Podziewski obecny wojewoda warmińsko-mazurski albo Urszula Pasławska - wiceminister skarbu. To oni zajęli kolejne miejsca na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 r.

W Iławie o urząd burmistrza także rywalizuje poseł (wybrany z listy PO, teraz poza partią i klubem) Adam Żyliński. W I turze głosowało na niego 43,78 proc. wyborców, na jego kontrkandydatkę Bernadetę Hordejuk (PO) 23,27 proc. Hordejuk w mijającej kadencji była radną i przewodniczącą klubu radnych PO w sejmiku warmińsko-mazurskim. Gdy Żyliński zostanie burmistrzem Iławy, to jego miejsce w parlamencie mógłby zająć Krzysztof Harmaciński, ale ten został wybrany właśnie na wójta gminy Iława, więc kolejnym, który może przejąć mandat Żylińskiego w Sejmie, jest lekarz Krzysztof Naguszewski. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>