Środki dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej rozdzieli komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego. Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube poinformował w środę PAP, że przyjmowanie wniosków rozpocznie się w czwartek i potrwa do 6 maja.

"O pomoc finansową ubiegać się mogą czynni uczestnicy Powstania Czerwiec’56, oraz współmałżonkowie tych nieżyjących uczestników, którzy w wyniku wydarzeń z czerwca 1956 roku w Poznaniu doznali uszczerbku na zdrowiu, byli represjonowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, zostali zwolnieni z pracy, lub mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom Czerwca” – podał Stube.

Wnioski opiniowane będą przez komisję, w skład której wchodzą przewodniczący związków kombatantów i uczestników Czerwca’56, oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pomoc finansowa dla uczestników Czerwca została przyznana po raz pierwszy w 2006 roku.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano. (PAP)