W KPRM zorganizowano w poniedziałek spotkanie na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu. Wzięli w nim udział m.in. premier Beata Szydło, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska oraz wojewodowie i prezydenci miast.

"To bardzo ważny program i realne wsparcie dla polskich rodzin. Naszym zadaniem - administracji rządowej, samorządowej - jest spowodowanie, żeby ten program funkcjonował" - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że urzędy wojewódzkie prowadzą szkolenia dla samorządowców, którzy będą wypłacali świadczenia. "Wspólnie zależy na tym, żeby ten program był jak najszybciej wdrożony" - powiedział minister.

Jak ocenił, będzie to również wsparcie dla lokalnego rynku. "Te pieniądze będą wydawane nie na dobra luksusowe, ale na dobra podstawowe. Szczególnie dla średnich i mniejszych miejscowości i gmin jest to niewątpliwie czynnik prorozwojowy, ale najważniejsze jest to, że ten program ma charakter demograficzny" - powiedział Błaszczak.

 
Finanse, księgowość i sprawozdawczość programu 500 plus - SZKOLENIE

 

Program „Rodzina 500 plus” startuje 1 kwietnia. Kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez najbliższy tydzień spotykać się będzie z wojewodami i przedstawicielami samorządów, aby ocenić stan przygotowań i podsumować dotychczasowe działania.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie przysługiwać będzie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.(PAP)