Od początku roku w mieście działa program "Skierniewicka Rodzina PLUS",

adresowany do rodzin, które wychowują troje i więcej dzieci. "Program postał z myślą o rodzinach wielodzietnych, dla których wyjście na basen czy do kina jest zawsze znacznym wydatkiem" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka skierniewickiego Urzędu Miasta Anna Wolińska.

W ramach programu wydawana jest karta "Skierniewicka Rodzina PLUS", o którą mogą starać się rodziny wielodzietne i rodziny zastępcze, które mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18. roku życia lub do 24. roku życia, jeśli dziecko uczy się lub studiuje. Przyznanie karty nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie.

Karta uprawnia wszystkich członków rodziny m. in. do 50 proc. ulgi przy zakupie biletów na przejazdy autobusami MZK, biletów do kina, wejściówek na basen, czy też bezpłatnego dostępu do zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Młodzieżowe Centrum Kultury.

Do wsparcia projektu samorząd namawia także lokalnych przedsiębiorców. Dotąd włączyło się siedem sklepów lub punktów usługowych, które oferują zniżki dla posiadaczy karty. Ostatnio do akcji przyłączył się sklep z owocami i warzywami, ale samorządowcy liczą także na inne sklepy oferujące artykuły spożywcze.

"Chcemy zaangażować lokalnych przedsiębiorców, bo widzimy korzyści dla obu stron. Staramy się promować te sklepy czy punkty usługowe, a członkowie rodzin zapisanych do programu mogą korzystać ze zniżek na artykuły czy usługi" - zaznaczyła Wolińska.

Przyznała, że karta cieszy się coraz większą popularnością. Przez trzy miesiące funkcjonowania projektu wpłynęło 268 wniosków, a wydanych zostało 1380 kart. Otrzymuje je każdy członek rodziny na rok, z możliwością przedłużenia.

W tegorocznym budżecie Skierniewic na realizację programu zabezpieczono

45,5 tys. zł. Według danych magistratu w mieście żyje mniej więcej 800 rodzin, posiadających troje i więcej dzieci. (PAP)

szu/ bno/