Umowę na dofinansowanie projektu podpisali w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Dotacja pochodzi z programu Rozwój Polski Wschodniej, PARP jest instytucją pośredniczącą w tym programie.

 

Wiceminister resortu rozwoju regionalnego Iwona Wendel przypomniała, że podobne projekty rozwoju miejskiego transportu publicznego realizowane są także w innych miastach wojewódzkich Polski wschodniej: w Kielcach i Białymstoku. "Lada moment, mam nadzieję, rozpocznie się realizacja takiego projektu w Olsztynie i mamy nadzieję, że z końcem roku Rzeszów dołączy do tego grona” – powiedziała.

 

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że celem projektu jest zwiększenie dostępności komunikacji zbiorowej oraz tworzenie transportu ekologicznego przez rozbudowę linii trolejbusowych.

 

„Po kilku latach realizacji tego projektu Lublin będzie miał nową jakościowo komunikację zbiorową i mam nadzieję, że mieszkańcy przesiądą się ze swoich samochodów do autobusów i trolejbusów. Taki jest nasz cel” – podkreślił Żuk.

 

W ramach tego projektu zawarta już została umowa na zakup 80 nowych niskopodłogowych autobusów – 53 jednoczłonowych zabierających do 100 pasażerów oraz 27 większych, przegubowych. Pierwsze pojazdy już dostarczono. W tym roku będzie ich w sumie 40, a pozostałe trafią do Lublina do 2013 r. W planach jest jeszcze zakup 20 mniejszych autobusów, które zabierają do 40 pasażerów.

 

Projekt przewiduje także m.in. zakup 70 nowych trolejbusów i budowę ponad 25 kilometrów trakcji dla tych pojazdów. Powstanie nowa zajezdnia trolejbusowa i przebudowanych będzie kilka ulic i skrzyżowań w mieście.

 

Wszystkie pojazdy miejskiej komunikacji będą wyposażone w nadajniki GPS. Zbudowany zostanie nowoczesny system zarządzania komunikacją i informacji dla podróżnych. Powstanie też komputerowy system sterowania sygnalizacją świetlną w zależności od nasilenia ruchu.

 

Realizacja tego projektu ma się zakończyć w 2015 r. (PAP)

 

kop/ amac/ gma/