O decyzji zarządu w sprawie podziału środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 poinformował w piątek marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

"Najbardziej zależało nam na integracji różnych systemów transportu zbiorowego, zwłaszcza połączeniu podsystemów zbiorowego transportu publicznego miast województwa z transportem kolejowym. W sumie złożonych zostało 11 projektów, osiem z nich uzyskało ocenę pozytywną, a trzy wybrane zostały do dofinansowania" - podkreślił marszałek.

Najwyższe dofinansowanie - w wysokości prawie 88 mln zł - otrzymał projekt dotyczący kompleksowej przebudowy linii tramwajowej 41 od granicy z Łodzią, poprzez gminę Ksawerów do Pabianic - to kolejny etap Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego. Wartość tej inwestycji wynosi 146 mln zł.

"Ten wniosek spełniał kryteria integracji środków transportu i uzyskał najwyższą ocenę" - dodał Stępień.

Kryterium to wypełnił również projekt zgłoszony przez woj. łódzkie, polegający na rozbudowie węzłów przesiadkowych w regionie z wykorzystaniem roweru publicznego.

W ramach wartego ok. 17 mln zł wniosku, dofinansowanego kwotą niespełna 12 mln zł, do dyspozycji mieszkańców zakupiony zostanie ponad 1 tys. rowerów miejskich. Na terenie kilkunastu gmin w Łódzkiem, m.in. w Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Łodzi, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu, powstanie 125 stacji roweru publicznego i 3 parkingi rowerowe.

Zostaną one umiejscowione w taki sposób, by mieszkańcy mogli dojeżdżać nimi do stacji m.in. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz przystanków komunikacji miejskiej.

Trzeci projekt, który będzie realizowany, został zgłoszony przez gminę Łask i dotyczy zakupu autobusów i modernizacji układu komunikacyjnego oraz przystanków. Jego wartość to ponad 16 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 11 mln zł.

Stępień zaznaczył, że zarząd województwa wystąpił już do Ministerstwa Rozwoju o przydział dodatkowych 100 mln zł, co pozwoli na zwiększenie listy beneficjentów.

"Mamy świadomość, że pięć pozostałych projektów to również bardzo istotne zapotrzebowanie samorządów na transport niskoemisyjny. Będziemy się starali tak gospodarować środkami, żeby również i one uzyskały możliwość realizacji – zaznaczył.

Według marszałka, po uzupełnieniu finansowania, pieniądze w pierwszej kolejności otrzyma Bełchatów, który planuje zakup ekologicznych autobusów i modernizację systemu transportu. Druga w kolejce jest Łódź, z projektem przebudowy linii tramwajowej na ul. Wojska Polskiego z dojazdem do przystanku ŁKA na Marysinie oraz Sieradz, Skierniewice i Radomsko, które chcą zakupić niskoemisyjne autobusy.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ je/