"Zakup nowych karetek był potrzebą bardzo pilną. Nasze najmłodsze samochody mają po pięć lat i przejeżdżone czasem setki tysięcy kilometrów. Ich stan nie był najlepszy, a w przyszłym roku mamy przed sobą konkurs na nowy kontrakt z NFZ dotyczący ratownictwa medycznego. Jednym z jego warunków jest wyposażenie w nowe karetki" - powiedziała dyrektor ds. medycznych WSRM Renata Warężak-Kuciel.

Z wnioskiem o zakup 31 pojazdów służących do ratowania życia WSRM wystąpiła do marszałka woj. łódzkiego, który skierował go do spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego, zajmującej się m.in. wyposażaniem placówek ochrony zdrowia w Łódzkiem podległych Urzędowi Marszałkowskiemu. W wyniku przetargu wyłoniono dostawcę ambulansów - Fiata Auto Poland oraz firmę projektującą i wykonującą zabudowy samochodów użytkowych - AMZ Kutno. Specjalistyczne wyposażenie zapewni firma Medline.

Pojedynczy ambulans marki Fiat Ducato Maxi Diesel 3.0 o mocy 177 KM kosztuje ponad 320 tys. zł. Każdy wyposażony jest m.in. w profilowane nosze umożliwiające transport pacjentów o wadze do 230 kg i krzesełka kardiologiczne z gąsienicowym systemem płozowym do zjeżdżania po schodach, pozwalającym na przemieszczanie chorych bez przeciążania ratowników.

WSRM posiada w woj. łódzkim 39 zespołów, z czego 31 otrzyma nowe ambulanse. Jak zaznaczyła Warężak-Kuciel, wymiana sprzętu będzie sukcesywna i nie odbije się na codziennej pracy pogotowia.

Pierwsze 14 karetek zaprezentowano łodzianom w czwartek na Rynku Manufaktury. Kolejne trafią do WSRM do końca kwietnia; 28 pozostanie w Łodzi, trzy będą służyć mieszkańcom powiatu zgierskiego. Stacja prowadzi obecnie negocjacje umożliwiające przekazanie trzech wycofanych z użytku, a wciąż sprawnych karetek fundacjom działającym w Łodzi.

Każdego dnia zespoły WSRM udzielają pomocy z zakresu ratownictwa medycznego średnio 400 pacjentom. Większość z nich to mieszkańcy aglomeracji łódzkiej.(PAP)