Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że jest to czwarta edycja festiwalu i że wszystkie poprzednie pokazały olbrzymie zapotrzebowanie społeczne na tego typu wydarzenia, potwierdzając znane w mieście hasło "Łódź jest kobietą". "Na imprezy – z uwagi na ich unikatowy charakter – przychodzą nie tylko panie, mimo że Festiwal z nazwy dedykowany jest kobietom. To kolejne wydarzenie, która daje szansę na wymianę doświadczeń, poglądów, naukę, przekazywanie sobie pozytywnych emocji i fajne spędzanie czasu” - dodała.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem "Kobiety Świata i okolic". Wiele imprez poświęcono tematyce podróży, m.in. spotkanie z podróżniczką Zofią Suską i projekcje jej filmów, wystawa Jolanty Pachowskiej poświęcona Amazonii i Indianom czy Wieczór Dalekowschodni – z pokazami japońskiego tańca, gry na instrumentach i kaligrafii.

Według Moniki Kamieńskiej, dyrektorki Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, który jest głównym organizatorem Festiwalu, w przygotowaniu imprez wzięło udział wiele łódzkich instytucji kultury, co zaowocowało bogatym i różnorodnym programem. W Muzeum Kinematografii zaplanowano projekcje filmów o tematyce kobiecej, w Teatrze Arlekin spektakl dla dorosłych DekAmore o tematyce erotycznej, inspirowany Dekameronem, oraz premierę muzycznego przedstawienia "Demon Stróż", poruszający temat toksycznej relacji matki i córki.

We wtorek – w Centrum Promocji Mody ASP zaplanowano galę konkursu Łódź Miastem Talentów i występ kapitana Nemo. W kolejne dni – do 3 czerwca - łodzianki wezmą udział w Nocy Kobiet z udziałem Omeny Mensah, Karoliny Korwin Piotrowskiej i Aleksandry Mikołajczyk, spotkaniach z autorami książek, wernisażach, warsztatach – kosmetycznych, psychologicznych, ekonomicznych, spektaklach i koncertach.

Festiwal Łódź Miastem Kobiet po raz pierwszy odbył się w 2012 r. Był alternatywną propozycją spędzenia czasu dla kobiet niezainteresowanych odbywającymi się wówczas piłkarskimi mistrzostwami Europy. (PAP)