Dotychczas pogotowie miało swoją siedzibę w baraku położonym w samym centrum Gdańska. Ponieważ obiekt nie zapewniał odpowiednich warunków dla pacjentom i pracownikom, samorząd zdecydował się przenieść placówkę w inne miejsce – do nowo wybudowanego (kosztem 4,4, mln zł) obiektu, a pozyskany teren w centrum przeznaczyć na inną inwestycję.

Nową siedzibę pogotowia otwarto w środę. Dwukondygnacyjny obiekt przy ul. Srebrniki 9, w którym od tego dnia działa placówka, ma powierzchnię ponad tysiąca metrów kw. Na parterze budynku znajdują się kilkuosobowe pokoje dla nietrzeźwych oraz inne pomieszczenia związane z ich pobytem, a na I piętrze ulokowano stanowi zaplecze biurowe, pomieszczenia do spotkań terapeutycznych i Anonimowych Alkoholików oraz pralnię.

Jak poinformował PAP Dominik Kwiatkowski z prowadzącego pogotowie Towarzystwa Wspierania Potrzebujących "Przystań", nowy obiekt umożliwi opiekę nad nietrzeźwymi w warunkach "nieuwłaczających ludzkiej godności".

Jednorazowo w nowej placówce będzie mogło przebywać maksymalnie 35 nietrzeźwych. Każda z nich po przyjęciu - jak poinformował Kwiatkowski - zostanie obowiązkowo przebadana alkomatem, następnie trafi do lekarza, zostawi w depozycie rzeczy osobiste, dostanie odzież do przebrania i zostanie umieszczona w którymś z pokoi. "Jeśli będzie taka potrzeba, osoba taka poddana zostanie zabiegom higienicznym" – zaznaczył Kwiatkowski.

Dodał, że osoby, u których badanie alkomatem wykaże stężenie alkoholu większe niż – uważana za śmiertelną – dawka czterech promili, zostaną przewiezione do szpitala.

Kwiatkowski podkreślił, że nietrzeźwych do Pogotowia przewozić będą służby mundurowe – głównie policja i straż miejska.

Każda osoba opuszczająca pogotowie otrzyma od pracowników propozycję kontaktu z psychologiem oraz przystąpienia do prowadzonych w placówce programów terapeutycznych. Pogotowie oferuje też pomoc terapeutyczną rodzinom osób uzależnionych.

Dotychczasowa siedziba Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych przy ul. 3 Maja mogła pomieścić maksymalnie 30 pacjentów.

Od prawie 10 lat pogotowie jest prowadzone (na zlecenie miasta) przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Zawarta w marcu br. kolejna umowa między organizacją a samorządem będzie obowiązywać do końca 2018 roku. W jej ramach Towarzystwo otrzyma na to zadanie 1,4 mln zł.

Każdej osobie, która trafi do pogotowia, zostanie wystawiony rachunek w wysokości 150 zł. Jak poinformował PAP Kwiatkowski, ustalaniem i ściąganiem tych opłat zajmuje się samorząd.

Pogotowie jest jedyną tego typu placówką w Gdańsku, która opiekuje się osobami w stanie nietrzeźwym. Jak poinformował Kwiatkowski, średnio rocznie placówka odnotowuje około 9 tys. przyjęć. W jego opinii, 35 miejsc, którymi dysponuje pogotowie w nowej siedzibie, to – w przypadku Gdańska - liczba wystarczająca do zapewnienia pomocy wymagającym tego nietrzeźwym.

(PAP)