Leszek Zegzda odpowiada w zarządzie województwa małopolskiego za kulturę i ochronę dziedzictwa. Jak podkreślił bardzo zależało mu na zmianie wystroju pomieszczenia, w którym pracuje i przyjmuje gości. „Te prace to de facto mini przewodnik po Małopolsce” – mówił Zegzda.

„Ktokolwiek tu wchodzi jest zaskoczony i zaciekawiony. Pierwsze pięć minut każdej rozmowy dotyczy tych prac i Małopolski” - mówił dziennikarzom gospodarz pomieszczenia. Jak dodał nie spotkał się z ani jedną krytyczną uwagą dotyczącą nietypowego wystroju gabinetu, a kiedy jest nieobecny urzędnicy przychodzą, robią zdjęcia i umieszczają je w mediach społecznościowych.

Autorem etno-instalacji zatytułowanych "Duchy przodków" jest absolwent krakowskiej ASP Olaf Cirut. Jedna z jego prac to odniesienie do czerwonych korali, motywu wykorzystywanego od kilku lat w promocji Małopolski. Inny obraz z dominującym kolorem niebieskim to nawiązanie m.in. do barw małopolskich strojów ludowych, ich obszyć i haftów.

"Inspiracją były dla mnie obiekty z bogatej kolekcji Muzeum Etnograficznego" – mówił Cirut. "To bardzo budujące, że urzędnicy zapraszają sztukę współczesną do swoich gabinetów. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacja i mam nadzieję, że moi koledzy i ja także będziemy mieli jeszcze okazję funkcjonować w takim kontekście” – dodał.

Prace, które zdobią sekretariat i gabinet członka zarządu, powstały na potrzeby konsultacji dotyczących projektu nowej ekspozycji stałej w Muzeum Etnograficznym. Będą prezentowane w Urzędzie Marszałkowskim do czasu zakończenia modernizacji siedziby muzeum w Ratuszu na krakowskim Kazimierzu. Obecnie przygotowywany jest projekt przebudowy. Rozpoczęcie prac jest planowane w 2017 r., a zakończenie w 2020.

Dla odwiedzających Urząd Marszałkowski przygotowane zostały mini przewodniki wyjaśniające, co było inspiracją dla etno-instalacji oraz karty do gry z motywami z muzealnej kolekcji, zadaniem graczy jest odnalezienie, w jaki sposób zostały one przetworzone przez Olafa Ciruta.

"Coraz częściej nie rozumiemy, kim jesteśmy, jakie są nasze kody kulturowe, jaki był świat naszych przodków. Za szybko biegniemy" – mówił dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof Markiel.

Jak wyjaśnił pomysł wykorzystania etnodizajnu w urzędzie wynikał z potrzeby przebywania w miejscu o zupełnie innym klimacie i nawiązania do tego, co robili przodkowie. Dodał, że umieszczenie dzieł współczesnych w przestrzeniach biurowych jest brane pod uwagę przy planowaniu nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

Leszek Zegzda zapowiedział, że spotka się z dyrektorami instytucji kultury podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu i będzie ich zachęcał, żeby zmienili przestrzenie administracyjne swoich placówek.(PAP)