„To był dobry rok dla świętokrzyskiej turystyki, wiele atrakcji zanotowało wyraźny wzrost frekwencji” – powiedział dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za promocję i turystykę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk. „Konkurencja innych regionów jest na wysokim poziomie. Tymczasem ci, którzy postawili na innowacyjność, jak np. nocne zwiedzanie Zamku w Chęcinach, mogą mówić o efektach. Liczy się przede wszystkim pomysł i właśnie to procentuje” - dodał.

Jak wynika z danych przedstawionych PAP w poniedziałek przez Urząd Marszałkowski, po raz kolejny liderem frekwencji mierzonej liczbą sprzedanych biletów jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. W 2015 r. odwiedziło go 320 tys. osób. To o 20 tys. więcej niż w 2014 r. Oprócz najbardziej rozpoznawalnego tam JuraParku z modelami dinozaurów naturalnej wielkości są tam m.in. zwierzyniec, stoki narciarskie oraz ścieżki questingowe. Co roku w zależności od pory roku organizowane są przedsięwzięcia tematyczne, m.in. Wioska Świętego Mikołaja czy tzw. „Sabatkówka”.

„Turysta, który do nas przyjeżdża, ma (...) wiele atrakcji, które wystarczą na kilkudniowy pobyt. Stawiamy też na turystykę szkolną” – powiedziała PAP szefowa działu marketingu kompleksu w Bałtowie Monika Lichota.

Pozycję numer dwa wśród pojedynczych atrakcji regionu zajął klasztor na Świętym Krzyżu, który odwiedziło w 2015 r. ponad 282,5 tys. turystów, notując tym samym wynik lepszy o prawie 10 tys. wobec 2014 r. Warto tu odnotować, że Świętokrzyski Park Narodowy, w granicach którego znajduje się Święty Krzyż, sprzedał łącznie 168 tys. biletów wstępu.

Trzecie miejsce zajęło Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie z wynikiem 175,6 tys. sprzedanych biletów. To wynik zbliżony do tego, jaki placówka odnotowała rok wcześniej.

Poza podium, ale z dobrym wynikiem, uplasowały się Baseny Mineralne w Solcu Zdroju, które w ub.r. odwiedziło 171 tys. osób - o 31 tys. więcej niż przed rokiem.

Piąte miejsce wśród pojedynczych atrakcji zajęły ruiny zamku w Chęcinach (164,2 tys gości.), które po dwóch latach powróciły na świętokrzyską mapę turystyczną. Od 2013 r. do kwietnia 2015 r. były one zamknięte dla turystów z powodu kompleksowego remontu, jaki został przeprowadzony m.in. z wykorzystaniem funduszy unijnych. Przed rozpoczęciem prac średniowieczną warownię odwiedzało niewiele ponad 100 tys. osób rocznie.

Dobry wynik odnotował też Zamek „Krzyżtopór" w Ujeździe (158 tys.), Muzeum Wsi Kieleckiej (jako całość – 144,3 tys.), Muzeum Narodowe w Kielcach wraz z oddziałami (129,5) oraz Jaskinia "Raj" (prawie 100 tys.).

Regionalne dane zaburza brak w najnowszym zestawieniu największych atrakcji Sandomierza – Bramy Opatowskiej oraz Podziemnej Trasy Turystycznej przebiegającej pod Starym Miastem. Jak wyjaśnił Kowalczyk, ma to związek ze sprawą sądową, jaka toczy się między PTTK a miastem, dlatego dane te nie są podawane.

Wśród gmin najlepszy wynik osiągnęły miasto i gm. Chęciny, gdzie oprócz wspomnianych ruin znajduje się także m.in. Jaskinia „Raj”, Park Etnograficzny w Tokarni (część Muzeum Wsi Kieleckiej) oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Łącznie sprzedano tam 467,6 tys. biletów. „To wielki sukces szczególnie w kontekście zawiązanego w ub. r. Chęcińskiego Klastra Turystycznego, który skupia wszystkie te atrakcje” – ocenił Kowalczyk.

W innym kontekście warto zaznaczyć tzw. „turystykę targową”. Targi Kielce, znane chociażby z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, w 2015 roku odwiedziło 303,8 tys. osób, o prawie 100 tys. więcej niż w 2014 r.

Położone w południowo-wschodniej Polsce woj. świętokrzyskie charakteryzuje się krajobrazem wyżynnym. Jego centralną część stanowią pasma Gór Świętokrzyskich – jednych z najstarszych w Europie. Południe regionu to malownicze Ponidzie, którego oś stanowi naturalnie meandrująca rzeka Nida. Zachodni skraj regionu wyznacza dolina Pilicy z Lasami Włoszczowskimi. Wschodnią i południowo-wschodnią granicę wyznacza Wisła wraz z bogatą ofertą Sandomierza. Północ województwa przecina rzeka Kamienna, w dolinie której - oprócz Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego - znajduje się Bałtów. (PAP)