Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina
Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.
Krzysztof Koślicki
14.06.2022
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina

Rejestr umów 500 plus dopiero w 2024 roku. Rząd musi poprawić przepisy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Termin wejścia w życie rejestru umów sektora finansów publicznych Sejm przesunął z 1 lipca bieżącego roku - na 1 stycznia 2024 roku. Zdaniem parlamentarzystów, do tego czasu rząd powinien poprawić krytykowane przepisy. Z ustawy podatkowej korygującej Polski Ład usunięto też wrzutkę o tym, że wartość umów podlegających publikacji zwiększy się z 500 zł do 5000 zł bez VAT. Ustawę podpisał już Prezydent.
Robert Horbaczewski
14.06.2022
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dyplomacji osób, które studiowały, odbywały kursy albo zdobyły tytuł naukowy lub zawodowy na zagranicznej uczelni wyższej nadzorowanej przez organ bezpieczeństwa innego państwa nie należącego do NATO ani Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2022
Administracja publiczna
Konieczność obrony społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści to główny przekaz listu otwartego podpisanego przez 46 ambasadorów i dyplomatów akredytowanych w Polsce. Wskazują szczególnie na konieczność działań w obszarach takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów.
Krzysztof Sobczak
14.06.2022
Administracja publiczna
Od 17 czerwca zakłady ubezpieczeń uzyskają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych. Możliwe to będzie za pośrednictwem narzędzi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dla tych, którzy często popełniają wykroczenia, może to oznaczać drastyczną podwyżkę wysokości składki OC. Ubezpieczyciele mogą też interesować się, kto jeździ autem służbowym.
Robert Horbaczewski
14.06.2022
Prawo karne
Ustalanie wynagrodzeń przez dyrektora placówki medycznej jest jednym z podstawowych narzędzi zarządzania. Nie da się odgórnie regulować płac ze względu na inną specyfikę każdej placówki ochrony zdrowia i lokalny rynek pracy - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Józef Kielar
14.06.2022
Prawo pracy Finansowanie zdrowia
Takiego problemu jeszcze nie rozstrzygał Sąd Najwyższy. Chodzi o wyegzekwowanie kosztów postępowania przed Wojewódzką Komisją do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek, ale problem nie został rozwiązany. Teraz Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma się zająć tą interdyscyplinarną kwestią i wydać uchwałę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2022
Administracja publiczna Finansowanie zdrowia
Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała wcześniej, że w obszarze klimatu, transformacji i środowiska Polska uzgodniła w KPO 8 kamieni milowych na pierwszy okres. Jeden z nich to ustawa mająca ułatwić budowę elektrowni wiatrowych.
Krzysztof Sobczak
13.06.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Koszty wszystkich zdarzeń drogowych Polsce w 2021 r. (wypadków i kolizji) wyniosły 39,3 mld zł - wynika z danych opracowanych przez działającą przy Ministerstwie Infrastruktury Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Koszty społeczne wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2021 r. spadły o 17,3 mld zł (spadek o 31 proc.) w porównaniu do 2018 roku, w którym koszty te wyniosły 56,6 mld zł.
Krzysztof Sobczak
13.06.2022
Prawo karne

Ceny energii szaleją - bez działań osłonowych zdrożeją usługi komunalne

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Galopujące ceny prądu i paliw uderzają w finanse samorządów. Niektóre już podwyższają ceny biletów transportu miejskiego i czynsz w lokalach komunalnych. Z szacunków Związku Miast Polskich wynika, że ostatnie podwyżki cen prądu mogą kosztować samorządy i sektor gospodarki komunalnej nawet 5 mld zł. Samorządy domagają się od rządu działań osłonowych i pilnej nowelizacji.
Robert Horbaczewski
13.06.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

O konfliktach wartości w publicznym prawie gospodarczym na KUL

Budownictwo Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Problematyce konfliktu wartości w publicznym prawie gospodarczym poświęcony będzie dwudniowy Zjazd Katedr Publicznego Prawa Gospodarczego, który rozpoczyna się w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Prawo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Robert Horbaczewski
13.06.2022
Budownictwo Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Reforma szpitali ruszy mimo krytyki, by nie zablokować funduszy z KPO

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie oceniła projekt ustawy mającej zreformować i zrestrukturyzować szpitale, bo godzi w samodzielność powiatów i miast. Samorządy, ale nie tylko, zwracają uwagę, że projekt dotyczy tylko szpitali, a reformować trzeba cały system. Jeśli jednak nie zostanie uchwalona w tym roku, Polska straci fundusze z KPO. Dlatego szpitale będą kategoryzowane, choć dopiero w 2024 roku. Wcześniej będzie pilotaż.
Jolanta Ojczyk
13.06.2022
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Inspekcja weterynaryjna będzie miała łatwiejszy nadzór nad produkcją mięsa na własny użytek, a mięso będzie badane metodą, która daje większą pewność, że nie zawiera larw włośnia - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa. Mogą jednak pojawić się problemy w realizacji tej drugiej kwestii, bo nowa metoda jest droższa i stacji do badań metodą wytrawiania jest za mało.
Maria Dec-Kiełb
11.06.2022
Prawo karne Administracja publiczna

Do końca czerwca rząd ma przyjąć Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 to dokument, który określi m.in. zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym na punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), instalacje do sortowania oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.
Robert Horbaczewski
10.06.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Podatnik będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku – wynika z nowelizacji ustawy podatkowej, którą przyjął Sejm. Ma to zrekompensować znaczny spadek przychodów z 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego w wyniku zmian w podatkach, które nastąpią w roku 2023. Takiej zmiany domagały się OPP.
Robert Horbaczewski
10.06.2022
Polski Ład
Do postępowania administracyjnego w sprawie kar pieniężnych, o których mowa w rozdziale ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, stosuje się kodeks postępowania administracyjnego i możliwość odstąpienia od wymierzenia kary - taką ustawę podjął Naczelny Sąd Administracyjny 9 czerwca br. w składzie siedmiorga sędziów. I tym samym ujednolicił wykładnię przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2022
Samorząd terytorialny Odpady Prawo gospodarcze
Jeszcze w wakacje powinna pojawić się możliwość prowadzenia e-dziennika budowy, bo w czwartek Sejm uchwalił przepisy w tej sprawie. To kolejny już etap cyfryzacji formalności budowlanych. Ale zdaniem inwestorów i prawników cyfryzacja tylko ładnie wygląda w mediach, w praktyce póki co się nie sprawdza. Trzeba poprawić przepisy i doposażyć urzędy w dobre komputery.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2022
Budownictwo Nowe technologie
Senat w czwartek odrzucił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.
Robert Horbaczewski
09.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejm uchwalił zmiany w finansowaniu budownictwa socjalnego i komunalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Sejm przyjął zmiany w zakresie poprawy mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Celem nowelizacji jest m.in. przyspieszenie realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Do rządowego projektu posłowie dodali kilka poprawek.
Robert Horbaczewski
09.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Dopuszczenie możliwości doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje nowelizacja, którą w czwartek przyjął Sejm. To realizacja projektu senackiego - senatorowie uzasadniali, że niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
09.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zmiany w systemie awansu zawodowego nauczycieli mają pomóc w przyciągnięciu młodych ludzi do wykonywania tego zawodu - zagwarantować ma to wzrost wynagrodzeń na początku kariery. Wiąże się to z likwidacją stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciel na starcie ma - jak wylicza Ministerstwo Edukacji i Nauki - zarabiać o 15 proc. więcej.
Monika Sewastianowicz
09.06.2022
Zarządzanie oświatą
Wójt, burmistrz lub prezydent może umorzyć częściowo zaległą opłatę śmieciową właścicielom nieruchomości, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Podstawą prawną takiej decyzji może być ważny interes podatnika. A wydanie decyzji umorzeniowych możliwe jest bez analizy sytuacji finansowej składającego wniosek.
Robert Horbaczewski
08.06.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Ukraina
Od 17 września zmienią się zasady redukcji punktów karnych dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Punkty będzie można kasować nie co rok, ale co dwa. Kurs będzie trwał nie 6 godzin, a 28 godzin przez cztery dni. Opłatę za nowy kurs ustalono na 500 zł. Jednak wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które prowadzą szkolenia, chcą podwyższenia opłaty do 900 złotych.
Robert Horbaczewski
08.06.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny
Zapewniam, że żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki te reformy nie zostaną podjęte - powiedziała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Po zatwierdzeniu KPO Komisja poinformowała, że dokument ten zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.
Krzysztof Sobczak
07.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zakończyli kontrolę na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej trakcie ujawnili nieprawidłowości polegające m.in. na nieprzeprowadzeniu niezależnej wyceny świadczenia oraz analizy przyszłych kosztów związanych z utrzymaniem systemu przez władze uczelni przed zawarciem umowy.
Monika Sewastianowicz
07.06.2022
Finanse publiczne Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Związek Powiatów Polskich uważa, że zaproponowany w przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzrost kwoty bazowej w 2023 roku nie pozwoli na pokrycie w pełni zadań w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej. Prowadzenie punktów pomocy prawnej to zadanie zlecone powiatu.
Robert Horbaczewski
07.06.2022
Samorząd terytorialny Prawnicy
Obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rentowość publicznych kontraktów, przez co wielu przedsiębiorców, którzy wygrali postępowanie, zastanawia się, czy w ogóle podpisywać umowę. Jednak czy wykonawcy mogą po prostu tego odmówić? Okazuje się, że tak, ale zawsze muszą liczyć się z konsekwencjami swojego kroku, np. utratą wadium lub koniecznością zapłacenia odszkodowania.
Konrad Dyda
07.06.2022
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie dostrzegł problemu w przekazaniu spółce danych osobowych na potrzeby organizacji wyborów prezydenckich. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał jednak, że do udostępnienia danych doszło z naruszeniem przepisów RODO. Nie było bowiem przepisu prawa rangi ustawowej, który przewidywałby dla spółki jakiekolwiek zadania i obowiązki związane z organizacją wyborów.
Dorian Lesner
07.06.2022
RODO Wybory
Przepisy o świadczeniach ratowniczych dla członków OSP stwarzają pole do nadużyć. Nie wynika z nich wprost, że wójt ma prowadzić postępowanie dowodowe, a nie tylko opierać się na oświadczeniach. Z drugiej strony przepisy nie przewidują procedury w przypadku, gdy wójt jest bezczynny. Bywa więc, że świadczenia otrzymują ci, którzy rzadko wąchali dym z pożaru, a nie dostają ci, którym trudno udowodnić, że przez 25 lat rzeczywiście narażali zdrowie i życie.
Robert Horbaczewski
07.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wojewódzkie oddziały Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że nie gaśnie zainteresowanie właścicieli domów programem „Moja Woda”. W dwóch dotychczasowych edycjach programu budżet wyczerpał się już w pierwszych miesiącach naboru. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpowiada jednoznacznie czy program będzie kontynuowany.
Beata Dązbłaż
06.06.2022
Środowisko Administracja publiczna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski