Prawo.pl
Premier Donald Tusk, na wniosek ministra Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na 6-letnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Ret
25.06.2024
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2024
Prawo pracy
Usprawnienie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), m.in. przez wprowadzenie zmian w zakresie większego zróżnicowania rodzajów zespołów ratownictwa medycznego, wytycznych do planowania liczby i rodzaju jednostek systemu, kursów dla lekarzy systemu i pielęgniarek systemu oraz stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta. To główne cele projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i innych ustaw.
Inga Stawicka
25.06.2024
Zawody medyczne
Wdrażamy system, w którym dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) będą ściśle związane z tym, co wypracują mieszkańcy konkretnych samorządów. Dochody samorządów z tytułu PIT i CIT będą liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, czyli inaczej niż obecnie – powiedział we wtorek na konferencji minister finansów Andrzej Domański. Według MF, "żelazną zasadą będzie obiektywność i apolityczność podziału środków".
mp/PAP
25.06.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne w 15 państwach członkowskich UE skierowali do Przewodniczącej KE list dotyczący migracji. List porusza m.in. kwestie zapewnienia państwom członkowskim UE możliwości skutecznego rozpatrywania wniosków, przekazywania lub odsyłania obywateli państw trzecich, którzy nie potrzebują ochrony międzynarodowej lub którzy mogą uzyskać ją w państwach trzecich.
Robert Horbaczewski
25.06.2024
Prawo europejskie
Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło został nowym przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP. Wybrano też nowy zarząd związku i komisję rewizyjną. Delegaci wskazali też pożądane kierunki zmian prawa dotyczące funkcjonowania samorządów oraz styku z administracją rządową.
Robert Horbaczewski
25.06.2024
Samorząd terytorialny
20 września przestaną obowiązywać przepisy wykonawcze regulujące warunki techniczne dla budynków mieszkaniowych. Czasu zostało bardzo mało, a do tej pory nie rozpoczęły się oficjalnie żadne prace nad projektem nowego rozporządzenia. Oznacza to, że rząd powinien jak najszybciej przedłużyć ważność dotychczasowym przepisom.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.06.2024
Budownictwo
Umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu, objęte przepisami o stawce minimalnej, które zostały zawarte na okres dłuższy niż miesiąc, podlegają jednocześnie szczególnej regulacji dotyczącej terminu płatności wynagrodzenia. Jego wypłata musi następować co najmniej raz w miesiącu. Obejmuje to jednak tylko kwotę odpowiadającą stawce minimalnej. Całe wynagrodzenie przekraczające to najniższe może być wypłacone nawet znacznie później, jeżeli strony tak ustalą w umowie.
Marek Rotkiewicz
25.06.2024
Prawo pracy
Zakaz budowania nowych ferm zwierząt futerkowych od 2025 roku, całkowite wygaszenie hodowli od 2029 roku, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników ferm – to najważniejsze zapisy projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, podpisanego przez 120 posłów. Obrońcy praw zwierząt liczą, że projekt nie podzieli losu „Piątki dla zwierząt”, która upadła na skutek silnego lobbingu m.in. ze strony branży futrzarskiej.
Regina Skibińska
25.06.2024
Środowisko Administracja publiczna
Chiński program ruchu bezwizowego umożliwia obywatelom posiadającym zwykłe paszporty podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych i tranzytowych. Rząd Chin zdecydował właśnie o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie.
Krzysztof Koślicki
24.06.2024
Resort kultury zaczął społeczne konsultacje projektu nowej ustawy medialnej. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja abonamentu, reforma Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii i zniesienie Rady Mediów Narodowych. - Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. Najprawdopodobniej rząd zajmie się projektem jesienią.
Krzysztof Koślicki
24.06.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie

Minister finansów będzie zarządzał dwoma rządowymi programami inwestycyjnymi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład
Minister finansów przejmie zarządzanie Programem Inwestycji Strategicznych oraz Rządowym Programem Odbudowy Zabytków, z którego finansowane są inwestycje samorządowe. Do tej pory było zarządzanie tymi funduszami należało to do zadań i kompetencji premiera.
Robert Horbaczewski
24.06.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład
W czasach rosnących przez inflację kosztów życia renesans przeżywają wystawiane przez zaciągających kredyty i pożyczki pracowników upoważnienia do potrącania z ich poborów rat na rzecz dających im finansowe wsparcie. Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale nie bezwarunkowo. Niezależnie od woli pracownika, nie można m.in. obciążyć wynagrodzenia ponad kwotę wolną od potrąceń. Dodatkowo pracownik musi wiedzieć, na jakie potrącenia wyraża zgodę oraz w jakiej wysokości.
Michał Kosiarski
24.06.2024
Prawo pracy Finanse
Przy okazji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA nowelizuje ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Strażakom przybędzie nowych obowiązków, ale z drugiej strony - szersza grupa uzyska prawo do świadczenia ratowniczego. W projekcie uwzględniono także niektóre z postulatów podnoszonych przez związek strażacki.
Robert Horbaczewski
24.06.2024
Samorząd terytorialny
Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.
Krzysztof Koślicki
23.06.2024
Administracja publiczna
W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni z 11 czerwca 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego w wyborach 9 czerwca. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, mandat do PE zdobyło 25 dotychczasowych posłów.
Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Wybory
Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę, nawet jeżeli prawo naruszono 30 czy 40 lat temu. Nie ma znaczenia też, że dopuścił się jej poprzedni właściciel nieruchomości a nie obecny. Ratunkiem może być wniosek o jej legalizację złożony do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Katarzyna Niemiec
22.06.2024
Budownictwo

Powiat każe dyżurować, a dyżuruje człowiek nie budynek

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Po przemianach z 1989 r. liczba aptek lawinowo wzrosła. Liczba magistrów farmacji, czyli farmaceutów - już nie. Arytmetyka jest nieubłagana. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w statystycznej aptece liczba farmaceutów nie przekracza 2, z czego 83 proc. stanowią kobiety. Dlaczego powiaty i apteki nie są w stanie dogadać się w sprawie dyżurów - pisze Mariusz Politowicz z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Mariusz Politowicz
22.06.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.
Robert Horbaczewski
21.06.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
24 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 odbędzie się webinarium Immunitet państwa i immunitety urzędników państwowych w czasach transformacji. Uczestnicy dyskutować będą o tym jakie immunitety przysługują państwom, osobom i organizacjom międzynarodowym oraz, czy i w jakim zakresie należy je ograniczać biorąc pod uwagę interesy jednostki.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Obecne przepisy pozwalają na to, aby kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszali pełnomocnicy wyborczy wszystkich komitetów utworzonych w związku z danymi wyborami, a nie tych, którzy wystawili własnych kandydatów. Część komitetów wyborczych jest tworzona z założenia wyłącznie po to, aby „znajomi królika” mieli szansę dorobić sobie w obwodowych komisjach wyborczych. PKW chce to zmienić, ale część ekspertów ma zastrzeżenia.
Robert Horbaczewski
21.06.2024
Wybory

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.
Adam Kałążny
21.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu - tak Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedział posłowi Sebastianowi Kalecie w sprawie zapisów Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy.
Agnieszka Matłacz
20.06.2024
Samorząd terytorialny
ORLEN, TVP, PKO BP czy PZU zrzucą się na budowę schronów, system wczesnego ostrzegania czy też zapewnienie poszkodowanym i ewakuowanym opieki medycznej, psychologicznej i prawnej. Rząd planuje powołać do życia Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Największe koncerny z udziałem państwa będą musiały wpłacać grube miliardy złotych. Proponowane przepisy są nieostre. Eksperci ostrzegają, że może to być kolejny Fundusz Sprawiedliwości.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2024
Spółki Finanse

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.
Zofia Jóźwiak
20.06.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Zmiany prawa w celu uporządkowania chaosu prawnego regulującego udział żołnierzy Wojska Polskiego i policjantów podczas działań mających na celu ochronę granicy państwa są potrzebne. Obecne regulacje są prowizoryczne i nie przystają do wyzwań, z jakimi funkcjonariusze mierzą się na granicy. Krytycznie oceniam z zaproponowane w projekcie "nowe" zasady użycia broni w procesie ochrony granicy, które wręcz rażą kazuizmem, a w gruncie rzeczy są zbędnym rozbudowaniem obowiązujących reguł określonych przez ustawodawcę - pisze Paweł Bała, adwokat.
Paweł Bała
19.06.2024
Prawo karne Wojsko
Tylko Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie utrzymywać zapasy strategiczne gazu, a kupować go będzie na rynku ze składek płaconych przez firmy obracające gazem. Celem projektowanych rozwiązań jest stworzenie nowego modelu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, który będzie dostosowany do sytuacji panującej na rynku paliw gazowych. To najważniejsze założenia projektu ustawy, nad którą pracuje resort klimatu.
Inga Stawicka
19.06.2024
Energetyka
W debacie publicznej coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia tygodnia pracy lub zmniejszeniu liczby godzin pracujących. Z postulowanym przez rząd skróceniem tygodnia pracy zgadzają się przedstawiciele Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Ich zdaniem Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Związkowcy wskazują, że dłuższy czas pracy wcale nie przekłada się na wyższy poziom PKB i wydajności pracy.
Krzysztof Koślicki
19.06.2024
Prawo pracy
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Zastąpił Zygmunta Frankiewicza, który związkowi przewodniczył przez ostatnie 9 lat i nie ubiegał się o kolejną kadencję. Delegaci związku wybrali też 30-osobowy zarząd i 5-osobową komisję rewizyjną. Przyjęli także kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.
Robert Horbaczewski
19.06.2024
Samorząd terytorialny