Prawo.pl
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem swobodnie podjętej decyzji przez pracodawcę i skutkuje możliwością pełnej odmowy dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Pracodawca może przy tym w sposób wiążący pracownika odwołać to zwolnienie. Okres zwolnienia jest okresem zatrudnienia, za który przysługuje wynagrodzenie.
Marek Rotkiewicz
20.10.2023
Prawo pracy

Liczba dzieci będzie spadać. Przed samorządowcami trudne decyzje

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Od 2025 roku będzie systematycznie spadała liczba uczniów pierwszych klas. Z 412 tys. w przyszłym roku do 291 tys. za 10 lat. Przed organami prowadzącymi szkoły trudne decyzje. Jeśli nie zmieni się system finansowania oświaty, już za dwa lata samorządowcy będą musieli zamykać niektóre szkoły - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój Wyzwania dla JST i szkół w Kazimierzu Dolnym.
Robert Horbaczewski
20.10.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Po ponad czterech latach swój finał ma sprawa dotycząca nałożenia pierwszej kary pieniężnej przez UODO. NSA oddalił w środę skargę kasacyjną spółki. Potwierdził też słuszność stanowiska z decyzji prezesa UODO, jak i wyroku WSA, zgodnie z którym spółka powinna spełnić obowiązek informacyjny wobec osób prowadzących działalność gospodarczą, których dane pozyskała.
Ret
19.10.2023
Wymiar sprawiedliwości RODO
W Polsce – kraju z wyjątkowo złą jakością powietrza – w strategiach społecznej odpowiedzialności biznesu warto częściej i lepiej inicjować działania, które pomogą w walce ze smogiem – przekonują eksperci w raporcie „Antysmogowi. Najlepsze praktyki CSR dotyczące jakości powietrza”, przygotowanym przez Konfederację Lewiatan. Wynika z niego jednak również, że firmy często nie wiedzą, jak wdrażać długofalowe strategie, albo robią to nieumiejętnie.
Inga Stawicka
19.10.2023
Rynek Małe i średnie firmy
Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do tego programu, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie, osiągane z różnych źródeł, nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej. Jeżeli pracuje w kilku miejscach, sam musi sprawdzać, czy nie przekroczy limitu.
Anna Puszkarska
19.10.2023
Prawo pracy PPK
Małopolska Kurator Oświaty zamieściła tweeta, że jedna z krakowskich szkół zamówiła flagę Polski, a otrzymała dwie flagi – polską i niemiecką. Obywatel chce wiedzieć jaka to szkoła. Choć wojewódzki sąd administracyjny uznał informację podaną na prywatnym koncie kuratora oświaty za informację publiczną, to swojego stanowiska dostatecznie nie uzasadnił. Dlatego przyjdzie wnioskodawcy jeszcze poczekać na odpowiedź.
Marek Sondej
19.10.2023
Administracja publiczna
Po stronie włodarzy miast jest organizacyjne przygotowanie wyborów tak, żeby wyborcy mogli w godnych warunkach oddać głos, aby nie stać w kolejkach - powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. Zastrzegła, że sytuacje związane z kolejkami do głosowania zostaną przeanalizowane.
Robert Horbaczewski
18.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Padł rekord frekwencji podczas wyborów do Sejmu i Senatu, ale nie przyczynił się do niego darmowy dowóz na wybory. Obywatele, którzy chcieli głosować, woleli pójść do lokali wyborczych albo dojechać własnym transportem. W wielu gminach nie wpłynął ani jeden wniosek o darmowy dowóz. Skorzystało z niego niewielu, a samorządy liczą koszty.
Maria Dec-Kiełb
18.10.2023
Samorząd terytorialny Wojsko
Pilotaż przeglądu lekowego zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, kiedy może stać się świadczeniem gwarantowanym, choć wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że może to być koniec tego roku lub początek 2024 r. Raport z pilotażu nie został upubliczniony, a resort zdrowia coraz ostrożniej wypowiada się o wprowadzeniu przeglądu. Dlatego nie czekając na Ministerstwo Zdrowia, farmaceuci chcą przegląd lekowy wprowadzać we współpracy z samorządami, a te są zainteresowane jego finansowaniem.
Beata Dązbłaż
18.10.2023
Zawody medyczne Farmacja
PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja – 18 – ogłosiła ostateczne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 74,38 proc. Wyniki te muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw i od tego momentu można zgłaszać protesty wyborcze do Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2023
Wydarzenia
Na przełomie maja i czerwca 2023 roku liczba osób fizycznych w ubezpieczeniu zdrowotnym gwałtowanie spadła o 632,6 tys. ubezpieczonych – z 16 951,7 tys. osób w maju do 16 319,1 tys. osób w czerwcu. Jak ustalił serwis Prawo.pl, to efekt nie uwzględnienia osób, które zgodnie ze zmianą przepisów zostały wyłączone z obowiązku opłacania za nie składek na ubezpieczenie zdrowotne przez budżet państwa. Nie wiadomo jednak dlaczego ZUS wykazał to dopiero w czerwcu, skoro zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia br.
Grażyna J. Leśniak
17.10.2023
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Deweloper będzie musiał urządzić plac zabaw nawet, gdy planuje budowę tylko jednego bloku. Inwestorzy i eksperci ostrzegają, że proponowane rozwiązanie uderzy w małych inwestorów. Nie będą oni w stanie sprostać narzuconym wymogom. Nowe regulacje będą też miały wpływ na ceny mieszkań. Taki może być efekt wejścia w życie przepisów o patodeweloperce. Eksperci apelują o przesunięcie o pół roku wejścia w życie nowych uregulowań.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.10.2023
Budownictwo
Wybory za nami, co nie tylko oznacza, że nie będziemy już zmuszeni do oglądania spotów wyborczych przed każdym filmem na Youtube, ale również fakt, że twarze polityków przestaną spoglądać na nas z każdego wyższego budynku lub obiektu małej architektury w najbliższej okolicy. Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki.
Monika Sewastianowicz
17.10.2023
Wybory
Uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców spowodowało, że głosujący mogli łatwej zmienić obwód głosowania, nawet na trzy dni przed terminem wyborów. Niektóre komisje w miastach zostały więc zaskoczone frekwencją. Miały za małe lokale i obsadę kadrową, brakowało kart do głosowania. Samorządowcy wskazują, że PKW, skupiając się wsiach, nie przewidziała poważnych problemów w miastach i aglomeracjach.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
17.10.2023
To największa frekwencja wyborcza w dziejach III RP. Z danych, które spłynęły z 70 proc. komisji wyborczych wynika, że wynosi ona już ponad 73 proc. Najwyższa frekwencja jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim, najniższa w opolskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.
Robert Horbaczewski
16.10.2023
Wybory
Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
16.10.2023
Wybory

Strategiczne inwestycje wbrew woli mieszkańców wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Kontrowersyjne zasady realizacji strategicznych inwestycji już obowiązują. Można je realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Wystarczy uznaniowa decyzja Rady Ministrów. Takimi inwestycjami są m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W poniedziałek, 16 października, wchodzi w życie ostatnia pula przepisów w ramach tzw. lex knebel.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.10.2023
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

WSA: Pozbawienie stypendium tylko za zgodą rencistki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Organ uznał, że nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę do posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz korzystania ze związanych z tym świadczeń. Pozbawił więc rencistkę prawa do stypendium z tytułu uczestnictwa w studiach podyplomowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i podkreślił, że decyzja w sprawie stypendium mogła zostać zmieniona jedynie za zgodą rencistki.
Dorian Lesner
16.10.2023
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Duże partie zyskują na metodzie d'Hondta

Samorząd terytorialny Wybory
Metoda przeliczenia mandatów według systemu d’Hondta jest korzystniejsza dla silnych komitetów. Premiuje zwycięzców, co ułatwia stworzenie stabilnej większości parlamentarnej, ale jednocześnie ma wadę - ogranicza proporcjonalność wyborów. Przy tej metodzie lider listy nie zawsze otrzymuje mandat wyborczy.
Marek Sondej
16.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Policjanci zatrzymali w miejscowości Sokółka mężczyznę podejrzanego o to, że w niedzielę po otrzymaniu kart do głosowania w lokalu obwodowej komisji wyborczej wyniósł je z tego lokalu, choć nie był do tego uprawniony. Łącznie policjanci odnotowali już 10 przestępstw związanych wyborami oraz ponad 150 wykroczeń – poinformowała w południe Państwowa Komisja Wyborcza.
Robert Horbaczewski
15.10.2023
Wybory
Wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać. Takie działanie jest niedopuszczalne – wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza w niedzielnym komunikacie.
Robert Horbaczewski
15.10.2023
Wybory
Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu, ważnym głosem jest karta, na której wstawiono znak „x” przy nazwisku dokładnie jednego kandydata. Głosem nieważnym jest natomiast, co do zasady, brak wskazania jakiegokolwiek kandydata, ale też wybór więcej niż jednego nazwiska. Ważność referendum liczona jest od kart wrzuconych do urny. Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z wyborami.
Robert Horbaczewski
15.10.2023
Wybory

Wysokość świadczenia wspierającego uzależniona od skali, ale nie wiadomo jakiej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wciąż nie wiadomo według jakiej skali będzie oceniany poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością, która będzie chciała starać się o świadczenie wspierające. Tymczasem jest ona kluczowa dla ustawy o świadczeniu wspierającym, bo to ocena w ramach skali może zadecydować o tym, czy ustawa spełni swoją rolę, czy jej założenia są chybione – zwracają uwagę eksperci. Podkreślają, że zapis o skali powinien być umieszczony w samej ustawie, a nie rozporządzeniu.
Beata Dązbłaż
14.10.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
O północy zakończyła się kampania wyborcza i kampania referendalna. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej. Nie wolno podawać wyników sondaży, także tych przedwyborczych.
Katarzyna Nocuń
14.10.2023
Wybory
Wyborców uprawnionych do głosowania jest 29 mln 91 tys. 533 osoby, z tego 12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika. Ponadto wydano 369 757 zaświadczeń o prawie do głosowania. Liczba członków obwodowych komisji wyborczych wynosi 262 641 osób, natomiast okręgowych komisji wyborczych - 345 osób - poinformował w piątek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
kn/pap
13.10.2023
Wybory
Mężowie zaufania, realizując swoje uprawienia, mogą rejestrować wyłącznie czynności komisji....
Robert Horbaczewski
13.10.2023
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Wyborcy, którzy trafią do szpitala przed dniem głosowania, a nie będzie ich w szpitalnym spisie wyborców, zostaną do niego dopisani w dniu wyborów. Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów, będą mogły tam głosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z kolei osoby, które tuż przed wyborami wyszły ze szpitala, powinny wziąć do lokalu wyborczego wypis, który to potwierdzi.
Katarzyna Nocuń
13.10.2023
Pacjent Zawody medyczne Wybory
Sąd Najwyższy uznał, że wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie liczenia głosów oddanych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie kodeksu wyborczego. Inny niż zbiorczy protokół komisji wyborczych prowadziłby do znacznych komplikacji i poważnego wydłużenia czasu ustalania wyników głosowania – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.10.2023
Wybory
Organy zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia, nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów, odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Źle ustalona proporcja może oznaczać dopłatę do poziomu pensji minimalnej, i to nawet za kilka lat wstecz. Co gorsza, z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a wszystko za sprawą jednego wyroku Sądu Najwyższego.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2023
PIT Prawo pracy
Reforma planowania weszła w życie. Oznacza to sporo zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Już teraz wielu inwestorów podejmuje działania w celu ich uzyskania na dotychczasowych zasadach, co zasadniczo możliwe jest do dnia wejścia w życie planu ogólnego. Dlaczego warto się spieszyć - tłumaczy Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Maciej Górski
13.10.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo