Pracownik nie może domagać się udzielenia mu w ramach urlopu na żądanie urlopu, do którego nie ma jeszcze prawa. Odradzać też należy wyrażenie zgody przez pracodawcę na taki wniosek i udzielenie urlopu „zaliczkowo” z puli 2025 roku. Pracownik może złożyć wniosek o urlop bezpłatny, możliwe byłoby także udzielenie zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. To ostatnie nie musi być odpracowane w tym samym okresie rozliczeniowym, nie ma także ograniczenia wskazującego, że zwolnienie to może obejmować jedynie część dnia pracy.
Marek Rotkiewicz
24.12.2024
Prawo pracy
Rozdzielenie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej nastąpi dopiero w styczniu 2026 r. Ale już w 2025 r. możliwość realizacji fizjoterapii domowej w ramach umowy na świadczenia ambulatoryjne będzie stopniowo zmniejszana. Jednocześnie tzw. domówka, niezależnie od tego, czy jest realizowana w ramach umowy na fizjoterapię domową, czy umowy na fizjoterapię ambulatoryjną będzie miała zbliżoną cenę - zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.
Monika Stelmach
23.12.2024
Pacjent Niepełnosprawność

Ustawa o ochronie ludności opublikowana

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa, która 23 grudnia 2024 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny.
Robert Horbaczewski
23.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Państwo członkowskie nie może wykluczyć z kręgu beneficjentów świadczeń rodzinnych pracownika będącego cudzoziemcem, którego dzieci, urodzone w państwie trzecim, nie wykazały legalnego wjazdu na terytorium tego państwa – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Według Trybunału obywatele państw trzecich, którzy zostali przyjęci w państwie członkowskim w celu wykonywania legalnej pracy powinni być traktowani na równi z obywatelami krajowymi.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały w sprawie sprawozdania komitetu PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r. po decyzji Sądu Najwyższego - poinformował PAP szef PKW Sylwester Marciniak. Sprawa sprawozdania ma być rozpoznawana na posiedzeniu PKW zwołanym na 30 grudnia.
Robert Horbaczewski Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.12.2024
Wybory
Członkiem zarządu i rady nadzorczej NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy może być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub nie była współpracownikiem tych organów w latach 1944-1990 - wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, podpisanej 19 grudnia przez prezydenta. Ustawa wprowadza też inne zmiany.
Robert Horbaczewski
23.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Wypowiedzenie zmieniające dotyczy zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. W jego treści powinna znaleźć się przyczyna uzasadniająca, która może leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. W trybie wypowiedzenia zmieniającego nie można jednak zmienić rodzaju umowy o pracę.
Anna Kostecka Dorian Lesner
23.12.2024
Prawo pracy HR

Minister zaczął stosować prawo łaski wobec ludzi, którym PiS obniżył emerytury

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne
Od 12 marca 2024 r., w trybie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał 1016 decyzji pozytywnych, przywracających wysokość emerytury, zanim została ona obniżona ustawą deubekizacyjną z 2016 roku. Nie było decyzji negatywnych, ale 261 decyzji o umorzeniu postępowania - ustalił serwis Prawo.pl. Polacy zapłacili w sumie prawie 700 tys. zł tytułem grzywien i kosztów sądowych, które nakładały sądy administracyjne stwierdzając bezczynność lub przewlekłość takich postępowań.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, nakłada na samorządy lokalne liczne obowiązki. Wyznacza na ich realizację konkretne, często jednak zbyt krótkie terminy. Już pojawiają się obawy, że wiele zadań realizowanych zostanie tylko na papierze, bo ustawodawca zrównał w przepisach małe gminy i duże miasta.
Robert Horbaczewski
23.12.2024
Samorząd terytorialny
Przepis prawa lotniczego, który paraliżuje inwestycje realizowane na podstawie warunków zabudowy, narusza konstytucję. Nie powinno się go stosować w wypadku prywatnych inwestycji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To precedensowe rozstrzygnięcie, które jest wentylem bezpieczeństwa dla stolicy na wypadek, gdyby prezydent nie podpisał noweli wyrzucającej do kosza kontrowersyjne uregulowanie prawa lotniczego.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.12.2024
Budownictwo
Miasta, które mają 20 tys. mieszkańców i więcej, będą miały obowiązek uchwalić plany adaptacji do zmian klimatu. Trzeba będzie je przyjąć od końca 2027 r. – wynika z nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent. Nowela nakłada też inne obowiązki na samorządy.
Robert Horbaczewski
22.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Podstawą, od której oblicza się i pobiera wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, jest „wynagrodzenie” w rozumieniu ustawy o PPK, czyli - co do zasady - podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK. „Wynagrodzeniem” mogą być także świadczenia niepieniężne, w tym prezenty świąteczne.
Anna Puszkarska
21.12.2024
PIT Prawo pracy PPK
Rządowy projekt przewidujący czasową możliwość zawieszenia prawa złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej trafił do Sejmu. Organizacje pozarządowe zaangażowane w pomoc migrantom nie zostawiają na projekcie suchej nitki. Zaniepokojenie projektowanymi zmianami wyraził także rzecznik praw dziecka.
Regina Skibińska
21.12.2024
Administracja publiczna

Podatek od części garaży spadnie 10-krotnie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Od 2025 roku wszyscy właściciele miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych zapłacą preferencyjną "mieszkaniową" stawkę podatku od nieruchomości (ok. 1 zł za 1 mkw). Dla części osób to 10-krotna obniżka. Skorzystają z niej automatycznie, bez konieczności składania do urzędu gminy informacji IN-1, jeśli złożyli ją w poprzednich latach. Urzędnicy odpowiedzialni za pobór podatku ostrzegają jednak, że może to prowadzić do błędnych ustaleń. Wątpliwości budzi też fakt, że garaże wolnostojące nadal będą opodatkowane wyższą stawką.
Monika Pogroszewska
21.12.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej poinformował, że zaproponuje rozwiązanie, aby weteranom było wypłacane odszkodowanie za każdy uszczerbek na zdrowiu. Zapowiedział też zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny dotyczące wysokości odszkodowań dla rodzin żołnierzy za śmierć ich najbliższych.
TC/PAP
20.12.2024
Wojsko
Poseł Marcin Romanowski, wobec którego wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, przebywa na Węgrzech. Choć nie wygląda na to, by prędko stawił się na posiedzeniu Sejmu, nie zagrozi to raczej jego zarobkom. I to mimo, że marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że zleci sejmowym prawnikom ekspertyzę na temat ewentualnego pozbawienia polityka uposażenia.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.12.2024

Potrzeba większego nadzoru nad domami pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Nieprawidłowe sprawowanie opieki oraz zły nadzór powiatowych centrów pomocy rodzinie, starostów i wojewodów nie zapewniały w pełni przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Aż w 73 proc. skontrolowanych DPS-ach część procedur naruszała lub stwarzała ryzyko naruszenia praw mieszkańców. W ponad połowie domów stosowano przymus bezpośredni z naruszeniem prawa.
Beata Dązbłaż
20.12.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Rząd bez konsultacji z samorządem zmienił definicję organu publicznego w ustawie o ochronie sygnalistów. Wynika z niej, że także rady gmin, miast i powiatów oraz sejmiki wojewódzkie są zobowiązane do utworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. MRPiPS nie będzie nowelizować ustawy. Przedstawiło jednak, jak należy interpretować przepisy odnośnie organów stanowiących JST w kontekście sygnalistów.
Robert Horbaczewski
20.12.2024
Samorząd terytorialny Sygnaliści
Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.12.2024
Odpady
NIK sprawdziła, jak wybrane małe i średnie miasta radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej. Choć okazało się, że wszystkie podejmowały działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, to przyjęte przez nie plany i strategie nie pozwalały ocenić, czy podejmowane działania są skuteczne, a wdrażane rozwiązania rzeczywiście ograniczyły ruch samochodowy.
Maria Dec-Kiełb
19.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko

14 lutego będzie nowym świętem państwowym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w lasce marszałkowskiej projekt ustawy, który zakłada ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe. Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, to święto to będziemy po raz pierwszy obchodzić w piątek, 14 lutego 2025 r.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Ponad 90 proc. profesjonalistów HR korzysta z narzędzi HR Tech automatyzujących ich pracę, a połowa z nich wykorzystuje w tym celu technologie wsparte sztuczną inteligencją – wynika z najnowszej edycji raportu „HR TECH CHANGER 2024” opublikowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2024
Prawo pracy HR Rynek pracy
Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie do ich pensji z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Pomimo, że rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu, ostatecznie przegłosował ustawę w pierwotnej formie. Senat poparł ją bez poprawek – zatem wyższe dofinansowanie będzie obowiązywało wstecznie od lipca 2024 roku.
Beata Dązbłaż
19.12.2024
Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ostatniej chwili forsowało wymóg zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę w procedurze oświadczenia o powierzeniu pracy oraz przy zatrudnianiu na podstawie zezwolenia na pracę, nie bacząc na opinie organizacji pracodawców i organizacji branżowych. Zdaniem prawników, wymóg ten nie został skonsultowany i z tego powodu projekt ustawy nie powinien zostać przyjęty przez rząd. Jak się jednak okazało, niekorzystną zmianę skutecznie zablokowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2024
Kadry w oświacie Prawo pracy Rynek pracy
Odkąd wprowadzono obowiązek transmitowania obrad rad gmin, samorządy przykładają mniejszą wagę do treści protokołów z sesji. Czasami, przez wysoki stopień ogólności tych dokumentów, kompletnie nie spełniają one swojej roli. Samorządy mogłyby to zmienić, bo to leży w ich gestii. Mogłyby, ale czy chcą?
Maria Dec-Kiełb
19.12.2024
Samorząd terytorialny
Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projekt zakładający możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres jego obowiązywania nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. W skład pakietu wchodzą projekty MSWiA i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Patrycja Rojek-Socha
18.12.2024
W pomieszczeniach pracy temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy nie wyższa niż: 28 °C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25 °C (298 K) - dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22 °C (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają - przewiduje projekt rozporządzenia MRPiPS, do którego dotarł serwis Prawo.pl.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2024
Prawo pracy BHP
System odwodnienia miasta przypomina system krwionośny człowieka, u którego w przypadku braku zapewnienia przepływu dochodzi do zawału. Utrzymywanie miejskiego systemu odwodnienia to istotne zadanie samorządu gminnego, ale nie jest on w stanie sam zapewnić właściwego funkcjonowania systemu, bez współpracy z mieszkańcami. Potrzeba też uproszczenia procedury inwestycyjnej i utrzymaniowej w zakresie gospodarki wodnej dla jednostek samorządu terytorialnego - postulują Jarosław Dolny i Piotr Zymon.
Jarosław Dolny Piotr Zymon
18.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko

Program Aktywny Rodzic – terminy wniosków i wypłaty

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Na 20 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaplanował kolejne transze świadczenia aktywnie w żłobku, a na 30 grudnia – świadczeń aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu. Te z programu Aktywny Rodzic ZUS wypłaca w danym miesiącu za poprzedni miesiąc, dlatego przypominamy, kiedy trzeba składać o nie wnioski. Jeszcze nie wszyscy rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka, złożyli wnioski o świadczenie aktywnie w żłobku, to też jest im nadal wypłacane dofinasowanie żłobkowe w kwocie 400 zł miesięcznie.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2024
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
18.12.2024
BHP