Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości (projekt deregulacyjny), przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.

Nowe przepisy realizują działania deregulacyjne rządu. Jak wyjaśnia rząd, chodzi o wprowadzenie zasady milczącego załatwienia spraw w niektórych obszarach administracji. Oznacza to, że jeśli urząd nie wyda decyzji w przewidzianym terminie, wniosek zostanie automatycznie uznany za rozpatrzony pozytywnie. Przyjęte rozwiązania wspierają także rozwój tzw. działalności nierejestrowej – drobnej, okazjonalnej formy zarobkowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne bez konieczności rejestracji firmy. Projekt ustawy to krok w stronę nowoczesnej i bardziej przyjaznej administracji publicznej.

Zobacz również:  Rząd za uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego

Najważniejsze rozwiązania

Milczące załatwienie spraw administracyjnych zostaje wprowadzone w takich obszarach jak:

  • zawieranie przez producentów i handlowców umów z przedsiębiorcami zajmującymi się obrotem, magazynowaniem lub wytwarzaniem paliw;
  • wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań skuteczności środków ochrony roślin przez uprawnione podmioty;
  • rejestracja znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych.

Wprowadzone zostają korzystne zmiany dla osób, które prowadzą drobną działalność gospodarczą, tzw. nierejestrową. Chodzi o odejście od miesięcznego limitu przychodów na rzecz limitu kwartalnego.

- Dzięki rozwiązaniu, osoby prowadzące działalność nierejestrową będą mogły działać bardziej elastycznie. Zmniejszy się dla nich ryzyko wypadnięcia z działalności nierejestrowej, w przypadku np. nieznacznego przekroczenia limitu w jednym miesiącu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które prowadzą działalność sezonową,  na przestrzeni więcej niż jednego miesiąca. Osoby te nie będą musiały monitorować miesięcznych przychodów i obawiać się konieczności rejestracji działalności w przypadku przekroczenia limitu już po jednym miesiącu - uzasadnia rząd.

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących limitu przychodu dla działalności nierejestrowej, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.