W polskich związkach sportowych wprowadzone zostaną tzw. kwoty płci (minimum 30 proc.). Dzięki temu wzrośnie rola kobiet we władzach związków. Podwyższone zostaną kwoty i wydłużone okresy przyznawania stypendiów sportowych po urodzeniu dziecka. Sędzia sportowy, podczas wykonywania zadań, będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego – przewiduje nowelizacja ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat
Robert Horbaczewski
06.12.2024
Administracja publiczna

ZUS: W grudniu kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic można składać od 1 października wyłącznie drogą elektroniczną.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Możliwość wykorzystania zwolnienia związanego z usuwaniem skutków powodzi została przesunięta na okres do 30 czerwca 2025 r. (dotychczas dniem granicznym był 31 grudnia 2024 r.). Zwolnienie to przysługuje jednak nadal w wymiarze 20 dni, który nie jest przypisany do roku kalendarzowego, ale do całego okresu, przez który może być wykorzystywane.
Marek Rotkiewicz
06.12.2024
Prawo pracy Finanse Powódź

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny
Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.
Robert Horbaczewski
06.12.2024
Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny
Skontrolowane inwestycje budowlane Policji były planowane z naruszeniem obowiązujących przepisów, a...
Maria Dec-Kiełb
05.12.2024
Zamówienia publiczne Policja
434 zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Będą dotyczyć 126 gmin, 102 powiatów w 16 województwach.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny
Pracownikowi przysługuje 20 albo 26 dni corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu nie można się zrzec i co do zasady powinien on zostać wykorzystany w naturze. Wymiar wypoczynku zależy od stażu pracy, do którego wlicza się też okresy nauki oraz okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.
Dorian Lesner Jarosław Masłowski
05.12.2024
Prawo pracy HR
Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy – uważa MRPiPS. I wyjaśnia, że wprowadzenie wymogu zawierania umów o pracę będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, że znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę zajmie takie samo stanowisko. Zdaniem prawników cudzoziemcy będą bardziej uprzywilejowani co do warunków zatrudnienia niż Polacy, którzy nadal będą uprawnieni do pracy na umowach cywilnoprawnych.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja
Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z nią miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały kupować wyłącznie zeroemisyjne autobusy oraz wprowadzać strefy czystego transportu, jeśli przekroczą poziom emisji dwutlenku azotu. Za przyjęciem noweli głosowało 60 senatorów, przeciw było 32, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Samorząd terytorialny Energetyka

Ustawa okołobudżetowa do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
Senat nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2025 r., regulacja trafi do podpisu prezydenta. Zakłada m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, by szybciej przeciwdziałać skutkom, np. powodzi.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Finanse publiczne Administracja publiczna

Projekt noweli ustawy Prawo lotnicze - do komisji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze trafił ponownie prac w komisji. Zakłada on likwidację obowiązku sporządzania przez miasto planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie lotnisk. Regulacje zaproponowali posłowie KO. Nie dotyczą Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, to może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.
Konrad Dyda
04.12.2024
Zamówienia publiczne
Po 1 stycznia 2025 r. nowo tworzone podmioty rejestrujące się w CEiDG lub KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. W następnych miesiącach wymóg ten zostanie rozszerzony o już istniejących przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że firmy od razu załatwią elektronicznie wszystkie sprawy urzędowe. Procedowane są właśnie przepisy, które umożliwią administracji publicznej skorzystanie z 12-miesięcznego okresu przejściowego.
Tomasz Ciechoński
04.12.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy E-doręczenia
Czy urzędujący prezes instytucji państwowej może być kandydatem w wyborach prezydenckich, popieranym przez jedną z partii politycznych albo czy minister jako osoba jeszcze formalnie niezgłoszona jako kandydat, może podejmować działania, które pokrywają się z jej działalnością publiczną? Zdaniem prawników w Polsce mamy problem z prekampanią. Podobnie jak rozmyte są granice między służbą cywilną a wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, które też są w istocie polityczne.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2024
Administracja publiczna Wybory Służba cywilna
Uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych, logując się w serwisie mojeppk, sądzą czasem, że jest to serwis instytucji finansowych prowadzących ich rachunki PPK. Tak nie jest. Serwis mojeppk jest prowadzony przez PFR Portal PPK i ma tylko informacyjny charakter. Nie można np. złożyć w nim dyspozycji wypłaty środków z rachunku PPK.
Anna Puszkarska
04.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Dostępne narzędzia ochrony nie są dostosowane do funkcji, jaką pełni deepfake zarówno ten legalny, jak i nielegalny, a w przypadku przestępczego wykorzystywania treści deepfake, mamy do czynienia co najmniej z kwalifikowanymi typami już znanych nam czynów zabronionych, które winny być oceniane również z perspektywy zdecydowanie większej skali oddziaływania i „siły rażenia” - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
04.12.2024
Prawo karne Prawo AI
We wtorek, 3 grudnia, rząd przyjął projekt nowelizacji prawa wodnego, który przewiduje usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie dotyczącym dotacji budżetowych dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wód Polskich oraz Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Regulacja przewiduje także zwiększenie limitów wydatków dla tych służb.
Inga Stawicka PAP
03.12.2024
Samorząd terytorialny

MSWiA przedłuży „strefę buforową” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko
Na kolejne 90 dni, licząc od 10 grudnia, MSWiA przedłuży obowiązywanie tzw. strefy buforowej na granicy z Białorusią. Resort uzasadnia to utrzymywaniem się presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Strefa obowiązuje od 13 czerwca 2024 r. Jej zasięg terytorialny pozostanie bez zmian.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
03.12.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

SKO: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należne od dnia złożenia wniosku o orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należy przyznać od dnia złożenia wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, a nie od złożenia oświadczenia o przejściu na nowe zasady. A tak uznał jeden z urzędów. Musiał więc ponownie rozpatrzyć sprawę i ostatecznie postąpił zgodnie z decyzją SKO. W lipcu pisaliśmy o problemach ojca, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwójkę dzieci.
Beata Dązbłaż
03.12.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Podatek od nieruchomości – nowe definicje, stare wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Nowa definicja budowli jest z pewnością bardziej przejrzysta niż miało to miejsce do tej pory. Pochwalić trzeba w szczególności stworzenie załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zawiera listę kategorii obiektów stanowiących budowle. Problem polega jednak na tym, że w samej definicji znajdziemy zwroty bardzo nieprecyzyjne, które rodzą ryzyko swobodnego rozciągania zakresu opodatkowania na bliżej nieokreślone składniki majątkowe - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w Deloitte.
Adam Kałążny
03.12.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.
Regina Skibińska
03.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Nagminne naruszanie prawa może zdecydować o deportacji

Administracja publiczna Prawo europejskie
Crawly, ukraiński tiktoker, opierający swoją karierę na wstawianiu na platformę filmów, na których w stroju gnoma wkracza do sklepów i restauracji w galeriach handlowych, uprzykrzając życie pracownikom i klientom, musiał opuścić Polskę. Wdrożono przeciwko niemu specjalną procedurę, która pozwala na nałożenie na obywatela krajów trzecich zakazu wjazdu do strefy Schengen.
Monika Sewastianowicz
03.12.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie
Instruktor ZHP zostawił w metrze plecak z laptopem należącym do Chorągwi Stołecznej ZHP. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Chorągiew karę w wysokości 24 555 zł za to, że nie zastosowała środków technicznych i organizacyjnych odpowiadających ryzyku dla danych przetwarzanych na przenośnych komputerach.
Robert Horbaczewski
02.12.2024
Administracja publiczna RODO Ochrona danych

RPO przystąpił do postępowania TK w sprawie zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego ze skargi konstytucyjnej, dotyczącej zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. W stanowisku dla TK RPO przedstawia argumenty na rzecz uznania, że zaskarżony, a już nie obowiązujący, artykuł ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zd. 2 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim za jedyną przesłankę uprawniającą do świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby inne niż współmałżonek, przy sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością w związku małżeńskim, uznaje legitymowanie się orzeczeniem z znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka osoby wymagającej opieki.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Wykluczenie możliwości świadczenia przez cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych to znacząca zmiana, wprowadzona do projektu po zakończeniu etapu konsultacji publicznych i opiniowania projektu przez partnerów społecznych. Narusza to standardy rządowego procesu legislacyjnego – twierdzi Rada Przedsiębiorczości. W jej opinii tak daleko idąca zmiana wymagała ponownego przekazania projektu do zaopiniowania przez organizacje społeczne.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Samorządy nadal mają łagodniejsze rygory zarządzenia budżetami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Weszły już w życie przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych, które przedłużają do 2029 roku przepisy łagodzące rygory prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego. Ma to pozwolić przygotować samorządom w ustawowym terminie realistycznych budżetów na rok 2025 i wieloletnich prognoz finansowych. A także na realne zaplanowanie spłat rat kredytów i pożyczek na rok 2025 i kolejne lata.
Robert Horbaczewski
02.12.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

RPO postuluje unormować ustawowo profile urzędów w mediach społecznościowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ochrona danych
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby ministerstwo cyfryzacji uregulowano ustawowo zasady prowadzenia profili organów i urzędów administracji publicznej oraz innych instytucji publicznych. Uważa, że powinny powstać przepisy dotyczące procedury blokowania użytkowników i usuwania publikowanych przez nich informacji. Administratorzy portali często mylą hejt z ostrą krytykę poczynań władzy.
Maria Dec-Kiełb
02.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ochrona danych
W uzdrowiskach, które teoretycznie mają wspierać pacjentów w powrocie do zdrowia i promować zdrowy tryb życia, bez problemu można kupić alkohol, a jego spożywanie często odbywa się w warunkach imprezowych - zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji. Resort zdrowia deklaruje, że przyjrzy się problemowi, choć w obecnie procedowanym projekcie zakazu sprzedaży alkoholu w takich miejscach nie ma.
Inga Stawicka
02.12.2024
Pacjent Poprawmy prawo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozbawił ubezpieczoną prawa do zasiłku chorobowego. Powodem było zalogowanie się do firmowego systemu i kliknięcie jednego przycisku, w celu zatwierdzenia listy pracowników objętych grupowym ubezpieczeniem. Sąd nie zgodził się z wydanym rozstrzygnięciem, ponieważ sporna praca miała charakter incydentalny, krótkotrwały, nieskomplikowany i wymuszony okolicznościami.
Dorian Lesner
02.12.2024
Ubezpieczenia społeczne