Forum dobywa się 9 czerwca w formule hybrydowej. - Centra Usług Wspólnych odgrywają coraz większą rolę w realizacji zadań administracji samorządowej – od obszarów finansowych i kadrowo-płacowych po działania organizacyjne. To rozwiązania, które przyczyniają się do większej przejrzystości, lepszej jakości usług oraz efektywnego wykorzystania zasobów – powiedziała Alicja Pollesch, dyrektor Strategii, Rozwoju Biznesu i Marketingu w Wolters Kluwer Polska, otwierając wydarzenie.

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa>>

KSeF w samorządach – co się zmieni

Wykład otwierający Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych poświęcono Krajowemu Systemowi e-Faktur (KSeF) – tematowi o szczególnym znaczeniu dla jednostek samorządu terytorialnego i Centrów Usług Wspólnych, które będą odgrywać kluczową rolę we wdrażaniu nowego modelu fakturowania.

Wystąpienie poprowadzili przedstawiciele Ministerstwa Finansów:

  • Zbigniew Stawicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, oraz
  • Krzysztof Rogowski, dyrektor Departamentu Analiz KAS.

Na początku wystąpienia minister Stawicki podkreślił znaczenie wczesnego reagowania i otwartości na dialog w procesie wdrożeniowym:
    – Im więcej problemów wyjaśnimy przed godziną zero, tym mniej trudności napotkamy po uruchomieniu KSeF. To wyzwanie, ale nie szarża – mówił Zbigniew Stawicki. – Wykorzystaliśmy dodatkowy czas nie tylko na dostosowanie systemu, ale także na konsultacje i korekty wynikające z audytów i realnej diagnozy przygotowania systemu - przekonywał.

 

Wskazywał, że samo posiadanie danych, nawet w ramach systemów takich jak JPK czy KSeF, nie oznacza automatycznej identyfikacji oszustwa. To nie system wykrywa nieprawidłowość – to człowiek, który na podstawie strukturalnych danych, informacji o transakcjach, przepływach finansowych i charakterystyce kontrahenta, potrafi dostrzec cechy transakcji pozorowanej. Kiedy te informacje są dostępne w czasie rzeczywistym, możliwa jest szybka reakcja.

- To ważne, bo naszym wspólnym celem – administracji i przedsiębiorców – jest ochrona rynku. Dlatego też apeluję o szczególną uważność i staranność w organizowaniu dostępu do obsługi Krajowego Systemu e-Faktur, zarówno po stronie administracji, jak i w Centrach Usług Wspólnych oraz przedsiębiorstwach - mówił wiceminister. Dodawał, że korzyści są oczywiste – od uporządkowania struktury i przechowywania faktur, po możliwość automatycznego archiwizowania dokumentów w systemie.

 

KSeF będzie doprecyzowany

– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że projekt KSeF to jeden z najlepiej konsultowanych projektów wdrażanych przez Ministerstwo Finansów. Od początku wzbudzał emocje, był krytykowany, ale też cały czas modyfikowany dzięki rozmowom z doradcami, przedsiębiorcami, dostawcami oprogramowania i innymi grupami - mówił  Krzysztof Rogowski, dyrektor Departamentu Analiz KAS. Prelegenci zwrócili też uwagę na aspekty bezpieczeństwa i delegowania ról – w tym nową możliwość przypisywania uprawnień. 

 

Chodzi o delegowanie uprawnień zarówno dla osób fizycznych w firmie, jak i biur rachunkowych. Przedsiębiorcy zyskają pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do jakich danych. - Odpowiednio skonfigurowane uprawnienia pozwolą na to, by np. pracownik biura rachunkowego miał wgląd tylko do dokumentów konkretnego klienta – to jedna z ważnych zmian, wprowadzonych na podstawie konsultacji - wskazywał dyrektor Rogowski. - System został też zaprojektowany tak, by wspierać szybszą reakcję analityczną organów skarbowych. Informacje trafiają do administracji praktycznie natychmiast, dzięki czemu możliwe jest wcześniejsze wychwytywanie nieprawidłowości, zanim jeszcze pojawi się obowiązek rozliczenia podatku. To narzędzie nie tylko dla administracji, ale także dla uczciwego przedsiębiorcy, który dzięki KSeF zyskuje większe bezpieczeństwo i przewidywalność działania. – tłumaczył.

Celem wymiana doświadczeń

Celem forum jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami, przedstawicielami instytucji centralnych, ekspertami i praktykami, a także omówienie wyzwań i korzyści związanych z centralizacją usług wspólnych w JST. Uczestnicy dyskutują o potencjale CUW w usprawnianiu procesów administracyjnych, generowaniu oszczędności i poprawie jakości usług publicznych.

Wydarzenie ma również charakter informacyjno-szkoleniowy — prezentowane są dobre praktyki, rozwiązania organizacyjne i technologiczne, a także zagadnienia prawne oraz kadrowe związane z CUW. Szczególne miejsce zajmuje temat wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w samorządach, z omówieniem harmonogramu, obowiązków technicznych i organizacyjnych oraz wsparcia oferowanego przez Ministerstwo Finansów.

Zakres tematyczny obejmuje m.in.:

  •     podstawy tworzenia CUW i ich modele organizacyjne,
  •     rodzaje usług realizowanych przez CUW (księgowe, kadrowe, administracyjne),
  •     aspekty prawne, kadrowe i cyfryzacyjne,
  •     zarządzanie zmianą i bezpieczeństwo danych,
  •     udział interesariuszy (dyrektorzy jednostek, JST, społeczność lokalna),
  •     harmonogramy działań i narzędzia wspierające.

To forum ma charakter praktyczny i integracyjny — jego celem jest wspieranie decyzji samorządów o tworzeniu lub rozwijaniu CUW w oparciu o doświadczenia innych jednostek oraz aktualne wyzwania prawne i technologiczne.

Link do rejestracji i uczestniczenia online:  TUTAJ