Prawo.pl
Ryzyko utraty prawa jazdy, zaostrzone kary, kontrole prędkości i trzeźwe poranki przestały działać na wyobraźnię polskich kierowców. Po kilku bezpieczniejszych latach - znowu wzrasta i liczba ofiar wypadków i tych, którzy za kierownicę wsiadają po alkoholu. Pilnych zmian - według ekspertów - wymagają szkolenia przyszłych kierowców.
Patrycja Rojek-Socha
06.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Mężczyzna przebywający w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie odmówił przyjęcia pisma z odpowiedzią na swój list od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ponieważ koperta została sprawdzona. W sprawie zainterweniowała sama Fundacja - podnosząc, że nie ma ustawowych podstaw takiej kontroli.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od 5 września miasta liczące powyżej stu tysięcy mieszkańców mogą ustanawiać śródmiejską strefę płatnego parkowania. Przepisy wprowadziły też wyższe maksymalne stawki, jakie może ustalać gmina za parkowanie. W centrach miast mogą nawet przekroczyć 10 zł. Prawie cztery razy rośnie też maksymalna stawka kary za brak opłaty.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.09.2019
Samorząd terytorialny
Facebook i inne portale społecznościowe wpływają na zachowania wyborców. Celem kampanii są zwłaszcza niezdecydowani wyborcy. Panoptykon, Fundacja ePaństwo i Sotrender monitorują obecną kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu i zachęcają wyborców do korzystania ze specjalnej wtyczki pokazującej, „kto ich namierzył”.
Monika Sewastianowicz
05.09.2019
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS Krzysztof Czabański zapowiedział kilka dni temu, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Zupełnie inny plan w tym zakresie zaprezentował premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział działania na rzecz płacenia abonamentu przez wszystkich.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
Administracja publiczna
Sto tysięcy euro ma zapłacić Polska skarżącym z rodziny w związku z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Tak zdecydował w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem Trybunału władze Polski odpowiadają za serię poważnych błędów ze strony policji, które doprowadziły do jego śmierci.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
Prawo karne Policja
Średni czas na rozpatrzenie sprawy w sądzie adwokackim wynosi obecnie tylko trzy miesiące - zapewnia Naczelna Rada Adwokacka. I zapowiada, że planuje wprowadzenie dodatkowych instrumentów pozwalających na monitorowanie terminów spraw na etapie postępowania przed sądami dyscyplinarnymi.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dzięki zmianom w procedurze cywilnej, jeśli dwie próby dostarczenia pisma nie przyniosą skutku, pozew będzie mógł dostarczyć komornik. Ma to ograniczyć skutki tzw. fikcji doręczeń, ale prawnicy i sami komornicy podnoszą, że może to prowadzić do wydłużenia postępowań i utrudnić firmom odzyskiwanie wierzytelności.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Kwestia podatku od usług cyfrowych poruszona została przez wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, podczas jego wizyty w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Podatki i opłaty lokalne
By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni domknięty zostanie "ekosystem cyfrowej tożsamości" bo sektor bankowy będzie miał możliwość wydawania środków identyfikacji.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Administracja publiczna
We wrześniu Komitet Ministrów Rady Europy zajmie się wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że taki nadzór sprawowany jest obecnie na 94 wyrokami w polskich sprawach i apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na jeden z nich, dotyczący długotrwałego stosowania tymczasowego aresztowania.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Cztery zagraniczne firmy - Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin – podejrzewane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że są piramidami finansowymi. Postawiony im zarzut dotyczy tego, że mogą zarabiać na tym, że ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa.
Krzysztof Sobczak
04.09.2019
Rynek i konsument Finanse

Za odwołany samolot przysługuje tylko ryczałt

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Za opóźnienie bądź anulowanie lotu można uzyskać jedynie precyzyjnie określone odszkodowanie, ale z powodu utraconego urlopu bądź konieczności przeorganizowania sobie grafiku zawodowego nie przysługuje już żadne dodatkowe zadośćuczynienie. Tak uznał gdański sąd w sporze polskiej lekarki z Lufthansą.
Michał Kosiarski
04.09.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Część licealistów z podwójnego rocznika powinna iść do szkół branżowych, dlatego należy zminimalizować zdawalność na nowej maturze - taki przekaz pojawia się rzekomo na szkoleniach dla nauczycieli. Te pogłoski dementuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

NFZ dopłaci lekarzowi za wystawianie e-recept

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarze rodzinni dostaną dodatkowe wynagrodzenie za wystawnie dużej ilości recept w formie elektronicznej. Jeśli wystawią więcej niż 80 proc. e-recept, roczna stawka otrzymywana na jednego zarejestrowanego pacjenta wzrośnie o 10 złotych.
Katarzyna Nowosielska
04.09.2019
Nowe technologie Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Jeżeli sporządzenie prywatnej opinii jest niezbędne do uzyskania rzetelnie wyliczonego odszkodowania, to ubezpieczyciel pokrywa koszty jej przygotowania. Poszkodowany więc odzyska wydane na nią pieniądze. Tak wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, który podzielił w tej sprawie stanowisko Rzecznika Finansowego.
Jolanta Ojczyk
03.09.2019
Prawo cywilne Finanse
Żadna ze służb nie przyzna się do stosowania takiego systemu jak Pegasus, bo to informacja niejawna - podkreśla Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno–rozpoznawczych. Zaznacza jednak, że stosowanie takich programów i systemów powinno być możliwe tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.
Paweł Żebrowski
03.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO
Rzut z ekranu aplikacji bankowej nie pozwala na bezsporne przyjęcie, że powiadomienie o przetwarzaniu danych stanowiących tajemnicę bankową było rzeczywiście wysłane do klientki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację inspektorowi ochrony danych osobowych. Po spłacie kredytu bank musi powiadomić o zamiarze przetwarzania danych - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument RODO
Tylko niespełna 35 procent kierowców ukaranych za brak polisy ubezpieczenia do odpowiedzialności cywilnej płaci karę dobrowolnie - wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od pozostałych ukaranych kierowców UFG dochodzi płatności w trybie egzekucyjnym.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Policja

Milionowa kara za wmawianie seniorom chorób, by kupili drogi pakiet medyczny

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Firma Centrum Medyczne św. Franciszka ukarana została przez UOKiK karą w wysokości 1,1 mln zł za zapraszanie seniorów na badania i potem bezpodstawne straszenie ich złym stanem zdrowia po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Kara nałożona została za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, a także poprawa sytuacji uchodźców i Romów - to niektóre z rekomendacji Komitetu ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej ONZ w zakresie efektywnego zwalczanie rasizmu i dyskryminacji dla Polski.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny
Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.
Jolanta Ojczyk
02.09.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawiły się m.in. nowe, innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. W 2014 roku dostępne były tylko dwa leki stosowane w leczeniu raka piersi, w tej chwili razem z odpowiednikami będzie ich 11. Na nowe leki liczyć też mogą chorzy na raka prostaty oraz RZS.
Agnieszka Matłacz
01.09.2019
Pacjent Farmacja
Wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby na wskazanie specjalnego pełnomocnika, jako osoby wybranej przez seniora, która zatroszczy się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu, czy otępienia - sygnalizują notariusze.
Krzysztof Sobczak
01.09.2019
Prawnicy Prawo rodzinne
Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny
Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.
Mariusz Łubiński
31.08.2019
Samorząd terytorialny