O unijnych działaniach w tym zakresie poinformował w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke. - Przedstawiciele państw członkowskich  uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne dotyczące wdrażania systemu (paszportów szczepień). Jest to kluczowy krok w tworzeniu niezbędnej infrastruktury na szczeblu UE - powiedział rzecznik podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Natomiast w piątek  rzecznik polskiego Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że prace w Unii Europejskiej nad systemem zaświadczeń dotyczących COVID-19 są na ukończeniu. Jednak w Polsce chcemy nazywać to certyfikatem, nie paszportem - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj: Nowy harmonogram szczepień przeciwko Covid-19 - skierowania dla wszystkich do 9 maja>>

W Unii gotowość na 1 pierwszego czerwca

A Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego dodał w czwartek, że wytyczne te, przyjęte jednogłośnie przez ekspertów krajowych, pokazują zaangażowanie i gotowość państw członkowskich oraz dostarczą im specyfikacji niezbędnych do szybkiego wdrożenia. - Ze strony Komisji będziemy gotowi do 1 czerwca. Jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz jak najszybszego wprowadzenia niezbędnej infrastruktury technicznej - powiedział.

- Jednocześnie zachęca się państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym. Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku - oznajmił Johannes Bahrke.

W Polsce raczej certyfikat

Rozwiązanie jest wdrażane na poziomie Unii Europejskiej, Polska uczestniczy w tych rozmowach. Prace są na ukończeniu. Nie chciałbym mówić jakichkolwiek paszportach. Dla nas paszporty to rzecz pejoratywna. Jeżeli mielibyśmy mówić, to o certyfikatach i ich zaletach – tym, że pod ręka w każdej chwili będziemy mieli udokumentowany fakt zaszczepienia, negatywnego wyniku testu, czy wyzdrowienia – mówił podczas konferencji w Warszawie w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia.