Jak mówił w środę minister zdrowia, środowa liczba zakażeń - około 14 tys. - pokazuje, że sytuacja epidemiczna poprawia się. Stwierdził też, że poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. - Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie - stwierdził Adam Niedzielski. Przyznał, że liczba zgonów  z powodu Covid-19 jest wciąż wysoka, ale ocenił że apogeum w tej dziedzinie mamy już za sobą. 

Według przedstawionych przez ministra informacji, w regionach sytuacja poziomu zakażeń jest zróżnicowana - najgorzej jest na Śląsku, najlepsza sytuacja w woj. podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

W 5 województwach jak dotychczas

- W województwach, w których mamy sytuację trudną, czyli w śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - W tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas - poinformował szef MZ.
Minister wyjaśnił, że te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35 na 100 tys. mieszkańców, ale jak mówił, nie był to jedyny parametr, który brano pod uwagę. - Po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał.

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie z 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W 11 województwach otwarte salony urody i fryzjerzy

- Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach przywrócone zostanie funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów zakładów kosmetycznych - poinformował Adam Niedzielski. - Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów - zaznaczył.

Więcej: Salony fryzjerskie i kosmetyczne otwarte w 11 województwach>>

W tych samych jedenastu województwach od poniedziałku przywrócona zostanie od 26 kwietnia nauka w systemie hybrydowym w klasach 1-3.  - We wszystkich 11 województwach, zaczynając od małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego - to są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym - oświadczył minister.

Adam Niedzielski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej.

Czytaj: Ograniczenia przedłużone o tydzień, nie będzie wyjazdów na majówkę - jest rozporządzenie>>