Prawo.pl
W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że w wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
Krzysztof Sobczak
05.08.2022
Rynek i konsument Finanse
Liczba bezrobotnych w lipcu 2022 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – podało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 4,9 proc.
Grażyna J. Leśniak
05.08.2022
Rynek Prawo pracy
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowela przyznaje Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wszczynania i uczestniczenia w cywilnych postępowaniach grupowych w charakterze reprezentanta grupy. Już dziś rzecznik podejmuje interwencje, najczęściej w imieniu klientów banków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prowadzenie dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także identyfikacja uprawnień budowlanych, uznanych kwalifikacji zawodowych oraz danych dotyczących osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje - takie m.in możliwości wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, która obowiązywać będzie od 10 sierpnia 2022 r. - pisze adwokat Mariusz Mazepus, partner w MSN Legal.
Mariusz Mazepus
05.08.2022
Budownictwo
Po wakacjach Sejm rozpocznie prace nad przepisami wprowadzającymi pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, a pracodawcy już dziś zastanawiają się, jak dokumentować uzgodnienie miejsca wykonywania takiej pracy, aby było to zgodne z prawem, a jednocześnie nie stanowiło nadmiernego obciążeniach dla działów kadr. Według MRiPS, dokumenty takie powinny być umieszczane w części B akt osobowych pracownika.
Grażyna J. Leśniak
05.08.2022
Prawo pracy HR

Podatek od garaży wzrośnie i wciąż będzie niesprawiedliwy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Drastyczny wzrost przyszłorocznych stawek podatku od nieruchomości mocno dotknie właścicieli niektórych garaży w budynkach mieszkalnych. Tymczasem Ministerstwo Finansów nie zamierza zmieniać ewidentnie niesprawiedliwych przepisów, według których różnica w opodatkowaniu takich samych garaży jest nawet dziesięciokrotna. Resort czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.
Paweł Rochowicz
05.08.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Gaz płynny, olej opałowy oraz pellet powinny być objęte zerowym VAT. Projekt ustawy obniżającej stawkę tego podatku przygotował Senat. W ten sposób senatorowie chcą wspomóc walkę z rosnącymi cenami paliw stosowanych do ogrzewania. Jeśli Sejm zaakceptowałby ten projekt, obniżka nastąpiłaby 1 października.
Paweł Rochowicz
04.08.2022
VAT
Przepisy nie chronią pracownika przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, gdy jego pracodawca ogłasza upadłość. Dotyczy to też m.in. osób przebywających na urlopach wypoczynkowych. Syndyk ma prawo nie tylko ich zwolnić, ale również skrócić im okres wypowiedzenia i wypłacić za to stosowne odszkodowanie. W przypadku zwolnienia grupowego zatrudnionym przysługuje ponadto odprawa pieniężna.
Grażyna J. Leśniak
04.08.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Wdrożenie na polski grunt modelu usługi opiekuńczej realizowanej w wiejskim gospodarstwie domowym – gospodarstwie opiekuńczym - to cel prac projektowych mających na celu deinstytucjonalizację opieki nad osobami starszymi i/lub potrzebującymi wsparcia. Nad kształtem prawnym tego modelu opieki pracuje zespół międzyresortowy, m.in. ministerstw rolnictwa, rodziny i rozwoju regionalnego.
Krzysztof Sobczak
04.08.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Stacje kontroli pojazdów szykują się do akcji protestacyjnej. Chcą by Ministertwo Infrastruktury podwyższyło opłaty za badanie techniczne. Te, mimo rosnących kosztów i inflacji nie były zmienianie od 18 lat. Jeśli cennik się nie zmieni, w przyszłym roku miejsc, gdzie można podstemplować dowód rejestracyjny, będzie jeszcze mniej, a na drogach jeszcze groźniej.
Jolanta Ojczyk
04.08.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Katowicki sąd potwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez zezwolenia. To wyłączne uprawienie policji i straży miejskiej. Nie ma też prawa pobierać opłaty za nielegalne parkowanie tylko na podstawie regulaminu, który wywiesiła przy wjeździe na parking. Ale były też odmienne orzeczenia sądów.
Robert Horbaczewski
04.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Są wyroki Sądu Najwyższego, z których wynika, że pracownik musi udowodnić, że postępowanie mobbera wywołało u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Jeżeli pracownik tej przesłanki u siebie nie czuje, to przegra proces o mobbing. To jest przepis, który dla ofiar mobbingu jest bardzo niekorzystny i nieracjonalny - twierdzi prof. Monika Gładoch, kierownik Katedry Prawa Pracy UKSW.
Grażyna J. Leśniak
04.08.2022
Prawnicy Prawo pracy BHP

Bogaty Fundusz Solidarnościowy wspiera nie tylko niepełnosprawnych

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Prawo pracy
W 2021 roku 41,5 tysiąca osób fizycznych wpłaciło 2,6 mld zł daniny solidarnościowej, a w okresie od stycznia do maja 2022 r. - 38,5 tysiąca osób uiściło 2,5 mld zł. Według pierwotnych założeń pieniądze te miały być wykorzystywane na wsparcie niepełnosprawnych, ale są też wydawane np. na 14 emerytury. Do tego częściowo dublują się z wydatkami Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Grażyna J. Leśniak
04.08.2022
Finanse publiczne Domowe finanse PIT Prawo pracy
Osoby biorące udział w spontanicznych demonstracjach przeciwko decyzjom władz i wyrażające swoje poglądy, są legitymowane przez policję i spisywane. Stawia się im zarzuty zakłócania porządku publicznego. A nawet kwalifikuje jako wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jednak sądy stoją na stanowisku, że pokojowe protesty i kontrdemonstracje mieszkańców są legalnym udziałem w debacie publicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.08.2022
Prawo karne Policja

RPO: Pluralizm mediów w Polsce wymaga lepszej ochrony

Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Konieczna jest zmiana prawa dotycząca koncentracji na rynku mediów. Pluralizm środków społecznego przekazu, jako wartość istotna dla demokracji, jest bowiem obecnie chroniona w sposób niewystarczający - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że obecnie żaden organ władzy publicznej, w tym UOKiK, nie ma kompetencji, aby dokonać oceny koncentracji na rynku prasowym z punktu widzenia pluralizmu przekazu.
Krzysztof Sobczak
03.08.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Od 1 sierpnia br. obowiązują przepisy unijne o zachowaniu tożsamości dzieci, które w postępowaniach o ustanowienie pieczy zastępczej wymagają zachowywania prawa dziecka do tożsamości kulturowej, religijnej i językowej. - To duży sukces naszego resortu - podkreślano w środę w Ministerstwie Sprawiedliwości, które sobie przypisuje tę inicjatywę.
Krzysztof Sobczak
03.08.2022
Pomoc społeczna Prawo rodzinne Prawo unijne
Międzyresortowy zespół kończy prace nad kompleksowym projektem dotyczącym pomocy dla ciepłowni oraz dla ogrzewających domy np. olejem opałowym, peletem drzewnym i LPG - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na posiedzeniu senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.
Robert Horbaczewski
03.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na agresora przez państwa europejskie wpłynęły na notowania surowców i spowodowały perturbacje na rynku - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe – brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
03.08.2022
Rynek i konsument
Wydłużony czas egzaminu oraz możliwość zdawania go na przystosowanym do danej niepełnosprawności sprzęcie komputerowym – to ułatwienia, z których mogą już korzystać kandydaci na biegłych rewidentów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ministerstwo Finansów uwzględniło w rozporządzeniu uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane jeszcze w 2020 r.
Beata Dązbłaż
03.08.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Niepełnosprawność
Resort edukacji chce przywrócić elementy przysposobienia obronnego i to już od września. Plany są ambitne, uczniowie mają uczyć się strzelać, poznawać elementy surviwalu i przechodzić szkolenie z pierwszej pomocy. Gorzej z realizacją, bo na razie trudno o kadry, infrastrukturę i pieniądze. W dodatku strzelanie i nauka o zagrożeniach wojennych zastąpi edukację zdrowotną - w tym tę, dotyczącą depresji i uzależnień.
Monika Sewastianowicz
03.08.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wyrabianie i przedłużanie abonamentów mieszkańców Warszawy upoważniających do postawienia samochodu w strefie płatnego parkowania w okolicy ich domu stało się dużo trudniejsze. Od lutego 2022 r., gdy Rada m.st. Warszawy uchwaliła nowe zasady dotyczące abonamentów - strefowego i obszarowego - wprowadzono dodatkowy warunek: rozliczenie podatku w stolicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.08.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów w sprawach frankowych wypracował koncepcję sprzeczną z prawem Unii Europejskiej. Skutkiem jest bezprawne pozbawianie frankowiczów przez sądy odsetek od kwot dochodzonych od banków. Sądom nie wolno stosować tej uchwały, inaczej narażają Skarb Państwa na procesy odszkodowawcze za wydanie wyroków niezgodnych z prawem UE.
Kacper Sampławski
03.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Przedsiębiorcą pogrzebowym może być teraz każdy – nie trzeba mieć żadnej wiedzy specjalistycznej, wystarczy założenie działalności gospodarczej, korzystali z tego m.in. sklepikarze, chcąc ominąć zakaz handlu w niedziele. Ustawodawca chce tę swobodę ukrócić – ale wygląda na to, że mało skutecznie, wpis i opłata wystarczy, by założyć działalność, a prawa do jej prowadzenia nie pozbawi nawet skazanie za zbezczeszczenie zwłok.
Monika Sewastianowicz
03.08.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Elektroniczna transgraniczna recepta ułatwia życie pacjentowi, który przebywa poza krajem, skończyły mu się leki i musi je pilnie wykupić. Dobra wiadomość jest taka, że Polska otrzymała właśnie zgodę na dołączenie do unijnego systemu e-recept. Zła, że polski pacjent póki co będzie mógł korzystać z udogodnienia tylko w jednym państwie Unii Europejskiej.
Katarzyna Nocuń
03.08.2022
Pacjent Farmacja
Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Małe i średnie firmy Kredyty
W większości spraw, które trafiły do Państwowej Komisji ds. Pedofilii, wskazanym sprawcą była osoba niespokrewniona z ofiarą, ale aż w 38 proc. przypadków był to członek rodziny. Jeśli natomiast chodzi o grupy zawodowe, to największą wśród nich byli duchowni - wynika z ogłoszonego we wtorek drugiego raportu Komisji. Pierwszy taki raport opublikowano w lipcu ubiegłego roku.
Krzysztof Sobczak
02.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności - wynika z najnowszego raportu Hays Poland.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2022
Rynek Prawo pracy
Pożądane jest dopuszczanie jak największej liczby dostawców aplikacji mobilnych do prowadzenia działalności w strefach płatnego parkowania. Daje to swobodę wyboru i zapewnia alternatywę np. w przypadku awarii u jednego z podmiotów świadczących płatności mobilne. Zwiększa też presję konkurencyjną między dostawcami aplikacji mobilnych - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
02.08.2022
Samorząd terytorialny Rynek i konsument
Według Najwyższej Izby Kontroli terminy ukończenia inwestycji na dworcach kolejowych, które są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych są zagrożone. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i wynosiły średnio 450 dni. Izba uważa, że nie będzie możliwe zrealizowanie PID w zakładanym zakresie do końca 2023 r. Ze środków UE wydano zaledwie 293 mln zł, czyli 46 proc. planu.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Budownictwo
Do 500 zł wzrosła od 2 sierpnia opłata za kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy kierowali pojazdem po użyciu alkoholu lub środków psychotropowych. Do tej pory opłata wynosiła 400 zł. Ministerstwo Zdrowia podwyżkę uzasadniało rosnącymi kosztami związanymi z organizacją kursów.
Robert Horbaczewski
02.08.2022
Prawo karne