W 2022 roku zespół CERT Polska, który zajmuje się monitorowaniem polskiej cyberprzestrzeni, odebrał ponad 322 tysiące zgłoszeń dotyczących podejrzanych zjawisk w sieci. Duża część z nich to fałszywe SMS-y z linkami

Phishing, bo o nim tu mowa, to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, a robi to w celu wyłudzenia poufnych informacji - takich jak dane logowania do bankowości elektronicznej czy np. zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. 

 

Numer, który warto zapamiętać: 8080

W okresie przedświątecznego szaleństwa zakupowego warto zachować zdrowy rozsądek i nie klikać pochopnie w otrzymane w wiadomościach linki. Wystarczy wysłać smsa do weryfikacji pod prosty do zapamiętania numer 8080. - Dzięki temu zespół CERT Polska będzie mógł sprawdzić czy rzeczywiście link jest złośliwy, a jeżeli jest, to zablokować dostęp do tej strony nie tylko dla nas ale dla wszystkich, którzy są chronieni w ramach porozumienia pomiędzy NASK a wszystkimi polskimi operatorami telekomunikacyjnymi - mówił na antenie Jedynki minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Taka lista fałszywych domen funkcjonuje od 2020 roku, ale teraz uruchomiono łatwy do zapamiętania numer, na który można przesyłać SMS-y. Jeśli weryfikowana wiadomość będzie zawierała przekierowanie do złośliwej domeny, w odpowiedzi otrzymamy SMS-a z ostrzeżeniem, a CERT Polska jeszcze skuteczniej i szybciej pomoże operatorom zablokować złośliwe domeny i wiadomości.

Czytaj też: Od 17 listopada można zastrzec numer PESEL >

Weryfikacja SMS-ów jest bezpłatna

Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest całkowicie bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora). Najlepiej posłużyć się poleceniem "Przekaż", "Prześlij dalej". Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją do CERT Polska.

Na numer 8080 można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku. Dotychczasowy numer 799 448 084 na razie również będzie działał.

 

Zespół CERT Polska weryfikuje również wiadomości e-mail

Podejrzane maile należy wysyłać na adres cert@cert.pl.