O wysokości wymierzonych kar poinformowano PAP w biurze prasowym wrocławskiego sądu. Wyrok jest nieprawomocny. Skazanym mężczyznom – Krzysztofowi B. oraz Pawłowi O – sąd wymierzył najwyższy możliwy wymiar kary. Tego też domagał się prokurator.

Do kradzieży doszło w marcu 2010 r. Krzysztof B. wraz ze wspólnikiem podjechali pod sortownię pieniędzy autem bardzo podobnym do tego, którym konwojowała pieniądze jedna z firm ochroniarskich. Mieli na sobie stroje konwojentów i legitymując się fałszywymi dokumentami pobrali z centrum obsługi gotówkowej banknoty euro o wartości 5,5 mln zł, które miały trafić do jednego z wrocławskich banków. Nikt z pracowników sortowni nie zauważył, że to oszuści. Dopiero gdy kilka minut później podjechali właściwi konwojenci, zorientowano się, że doszło do pomyłki.

Krzysztof B. i Paweł O. zostali zatrzymani przez policję w odstępie kilku dni w grudniu 2012 r. i aresztowani. Pieniędzy jednak nie odzyskano. Prokuratura podejrzewa, że sprawców mogło być więcej. "Obaj oskarżeni w trakcie śledztwa wielokrotnie zmieniali wyjaśnienia, ale istnieje podejrzenie, że działali w porozumieniu z innymi osobami. Nie udało się ich ustalić, więc śledztwo w tej części zostało umorzone. Mimo wielu czynności nie udało się też odzyskać pieniędzy" – tłumaczyła wcześniej PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

Po zatrzymaniu Krzysztofa B. policja potwierdziła, że był on kiedyś funkcjonariuszem w wydziale prewencji, ale odszedł ze służby przed 10 laty. (PAP)

pdo/ gma/