Cichocki uczestniczył w Warszawie w seminarium nt. "Jaka polityka antykorupcyjna?", organizowanym przez Instytut Spraw Publicznych.

Szef MSW zaprosił organizacje pozarządowe, m.in. przedstawicieli Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych do współpracy nad tym programem. "Jeżeli będziecie mieli swoje koncepcje i pomysły, to postaramy się je uwzględnić" - powiedział minister.

Poinformował, że w konsultacjach międzyresortowych jest już strategia "Sprawne państwo" - dokument, na podstawie którego ma zostać opracowany program przeciwdziałania korupcji.

"Tam jest zapis wskazujący na MSW jako resort, który ma wypracować na kolejne lata kompleksowy program walki z korupcją. W ciągu najbliższych tygodni postaramy się zapisać zadania, które ta strategia sformułuje wobec programu i wobec instytucji, która ma go nadzorować" - powiedział Cichocki.

Poinformował, że na przełomie października i listopada strategią "Sprawne państwo" ma zająć się Komitet Stały Rady Ministrów. "Mam nadzieję, że Rada Ministrów przyjmie tę strategię do końca listopada. Oznaczałoby to, że formalnie mamy otwartą drogę do konsultacji międzyresortowych, Komitetu Stałego i Rady Ministrów dla tego programu" - powiedział Cichocki.

MSW chce, by ten program mógł zacząć obowiązywać już w 2013 roku. "Spodziewam się, że jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w pierwszych tygodniach przyszłego roku on zostałby przyjęty" - powiedział minister. (PAP)