Jak podało w poniedziałek biuro prasowe TVP, chodzi o tekst opublikowany przez oba portale 5 grudnia 2013 roku pod tytułem: „wSumie.pl ujawnia prawdziwe powody odejścia Turskiego z Panoramy. Wystąpił pijany na wizji?”. W oświadczeniu TVP podkreślono, że portale "nie spróbowały nawet zweryfikować tej informacji w TVP, a także zwlekały i w efekcie nie opublikowały w całości przesłanego im przez rzecznika prasowego TVP sprostowania".

TVP żąda zamieszczenia na obu portalach oświadczeń obojga pozwanych, że "przepraszają Telewizję Polską S.A. za rozpowszechnienie (...) nieprawdziwych, godzących w dobre imię Telewizji Polskiej, informacji o prowadzeniu przez Andrzeja Turskiego w dniu 30 listopada 2013 r. audycji informacyjnej +Panorama+ będąc pod wpływem alkoholu".

Telewizja chce także, by "obydwoje z ubolewaniem oświadczyli, że +zawarte w artykule informacje były nierzetelne i niepoparte faktami+ i przyznali, że nie mieli żadnych podstaw do formułowania tezy o pozostawaniu Andrzeja Turskiego pod wpływem alkoholu w trakcie prowadzenia +Panoramy+ 30 listopada 2013 r.”.

Jeśli tego nie uczynią, TVP chce, by oświadczenia zostały opublikowane na koszt pozwanych w "Gazecie Wyborczej”.

Michał Karnowski, członek zarządu spółki Fratria, wydawcy portali wPolityce.pl i wSumie.pl, powiedział PAP, że na razie nie będzie komentował decyzji TVP. "Dopóki pan Andrzej Turski jest w szpitalu, nie będziemy komentować tej sprawy, bo przestrzegamy zasady, że jeśli ktoś jest chory, to kończy to dyskusję na ten temat. Jak otrzymamy pozew, to nasi prawnicy mu się przyjrzą” - powiedział Karnowski.

Andrzej Turski na początku grudnia zrezygnował z prowadzenia "Panoramy" w TVP2, tłumacząc się zmęczeniem i wiekiem. "Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie" - mówił w rozmowie z Press.pl. Kilka dni później dziennikarz w ciężkim stanie trafił do szpitala. Turski od lat zmaga się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową. (PAP)