Bank Światowy ocenił, że Polska dokonała w ubiegłym roku największych postępów w reformowaniu biznesu, czyniąc go bardziej przyjaznym. W dorocznym raporcie "Doing Business", opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska uprościła formalności przy rejestrowaniu własności, a także przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.

Premier nazwał awans w zestawieniu sukcesem i powiedział, że trudno nie odczuwać satysfakcji z pracy, jaką Polacy wykonali przez ostatnie lata. "Ta praca spowodowała, że jesteśmy liderem w tej grupie. Chcielibyśmy jednak - i to pragnę podkreślić - uzyskać w rankingu +Doing Business+ zdecydowanie lepszą pozycję" - powiedział Donald Tusk.

Ocenił, że "Polska startowała z punktu bardzo trudnego i awans nawet o kilka miejsc wymagał rzeczywiście bardzo wielkiego wysiłku". Poinformował, że wysiłek ten polegał na przełamywaniu złych przyzwyczajeń i złych obyczajów. "Nie jest sztuką napisać nowy przepis, największą sztuką jest skonstruować mądre prawo" - powiedział szef rządu. "Dla nas to jest pierwszy krok, jesteśmy dopiero na początku dystansu" - dodał premier. (PAP)

her/ mki/ ura/