Zgodnie podpisanym porozumieniem Ministerstwo Cyfryzacji i Krajowa Rada Notarialna zamierzają podjąć wspólne działania w sprawie wdrożenia m.in. następujących projektów: ogólnopolskiego elektronicznego repozytorium aktów notarialnych wraz możliwością drogą elektroniczną dokonywania w nim wpisów, odpisów i wyciągów dokumentów, ogólnopolskiego rejestru umów majątkowych małżeńskich, ogólnopolskiego rejestru testamentów, w którym byłyby wszystkie testamenty notarialne, w tym sporządzone przed konsulami poza granicami Polski.

"Mam nadzieję, że dzięki kompetencjom Ministerstwa Cyfryzacji informacje, które są potrzebne, a zawarte są w aktach notarialnych, będą dostępne szybciej dla szerokiego gremium użytkowników, również tych profesjonalnych" - podkreśliła Streżyńska.

Dodała, że resort cyfryzacji w ramach porozumienia zapewni wsparcie techniczne związane z tworzeniem i działaniem systemów informatycznych.

"Część z tych systemów już jest realizowana albo będzie oddawana do użytku. W tym roku będą kończone prace nad połączeniem ksiąg wieczystych z notariatem tak, żeby można było online wypełnić wnioski i aby natychmiast doszło do rejestracji czynności notarialnej" - wskazała Streżyńska.

Prezes Krajowej Rady Notarialnej(KRN) Mariusz Białecki powiedział, że porozumienie o współpracy to bardzo ważny dzień dla środowiska notariuszy w Polsce.

"Jesteśmy na drodze rewolucji informatycznej w notariacie i mam nadzieję, że przy pomocy pani minister i kierowanego przez nią resortu uda nam się stworzyć w Polsce bardzo nowoczesny cyfrowy notariat" - powiedział Białecki.

Poinformował, że porozumienie o współpracy zawarte zostało na rok i w ciągu tego okresu mają być wypracowane projekty zmian legislacyjnych, które następnie zostaną skierowane do Sejmu. Białecki zaznaczył, że KRN będzie także konsultowała się ze swoimi klientami na temat obszarów, które miałyby podlegać cyfryzacji. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo o notariacie. Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł