Sędzia wrocławskiego sądu został wskazany jako sprawca kradzieży przez pracowników ochrony jednego z marketów ze sprzętem elektronicznym; trwają czynności sprawdzające w tej sprawie. Polegają m.in. na zabezpieczaniu dowodów, takich jak np. zapisu z kamer. Postępowanie sprawdzające prowadzi Prokuratura Rejonowa Krzyki-Zachód.

Czytaj: Wrocław: sędzia podejrzany o kradzież w markecie>>

"To bardzo smutne, że na gorącym uczynku jest zatrzymywany sędzia i to wydziału karnego Sąd Apelacyjnego. To jest kolejny przypadek. Mamy sprawę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, prezesa tamtejszego sądu, ale też innych sędziów, których rolę procesowo wyjaśniamy" - powiedział Ziobro w TVP.

Zapewnił, że w takich sytuacjach wymiar sprawiedliwości będzie stanowczy i zdecydowany. "Kończy się definitywnie czas poczucia bezkarności ludzi, którzy z tego powodu, że mają togę i łańcuch na piersi, mogą liczyć na bezkarność. Po to też proponuję zmiany systemowe, które niebawem wejdą w życie" - podkreślił minister sprawiedliwości.

Jak powiedział, zmiany w prawie, które proponuje ministerstwo, pozwolą wzbudzić wśród obywateli zaufanie do sędziów. "Że jak trafią do sądu, nie trafią na sędziego, który jest w stanie ukraść coś w hipermarkecie. Można mieć poważne wątpliwości co do uczciwości takiego sędziego" - zaznaczył Ziobro.

"Zmiany, które proponujemy, służą, aby jak najszybciej takie sytuacje rozstrzygać, uchylać szybko immunitet. Stosować wszystkie środki, które przewiduje polskie prawo i w konsekwencji oczyszczać środowisko polskich sędziów" - dodał minister.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości 25 stycznia poinformowało o skierowaniu go do konsultacji. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest - jak to określa MS - "demokratyzacja wyboru KRS".

Prokuratura Rejonowa Krzyki-Zachód podała w poniedziałek, że sędziego, którego wskazano jako sprawcę kradzieży, chroni immunitet sędziowski i do czasu jego uchylenia z tego powodu nie można go ani przesłuchać, ani zatrzymać. Prokuratura potwierdziła jednak, że sędzia uczestniczy w postępowaniu. (PAP)