Wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu pod koniec ubiegłego roku złożyła Platforma Obywatelska. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, nie tylko z PO, ale też z Ruchu Palikota i SLD. Kaczyńskiemu i Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem". PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

"To gremium jest tragifarsą, a nie poważnym organem śledczym, no bo jak traktować poważnie organ, który z natury rzeczy ma gwarantować obiektywizm postępowania, a są tam (w składzie komisji) ludzie, którzy są ze mną, nie tylko w politycznym, ale też osobistym sporze" - powiedział Ziobro dziennikarzom przed posiedzeniem komisji.

Jak ocenił, niektóre osoby zasiadające w tej komisji powinny stanąć przed Trybunałem Stanu i odpowiadać za realne afery. "Dzisiaj przed komisją ma odpowiadać ktoś, kto walczył z korupcją i upominał się o uczciwą i bezpieczną Polskę i bezpieczeństwo Polaków" - mówił o sobie Ziobro.

Członek komisji, szef SLD Leszek Miller powiedział dziennikarzom, że "interesują go wszystkie kwestie, które są we wniosku o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu, dotyczące przekroczenia uprawnień i nadużycia władzy".

Zdaniem przewodniczącego komisji Andrzeja Halickiego (PO), Ziobro będzie miał na posiedzeniu komisji okazję, by odnieść się do zarzutów i bronić swojego dobrego imienia.

Poseł PiS Andrzej Duda powiedział z kolei, że wnioski wobec Ziobry, jak i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "nie mają sensu". "Niewykluczone, że ten wniosek służy ośmieszeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej" - ocenił.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Zarówno Ziobro jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS. Kaczyński został wezwany na przesłuchanie przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej na 12 września.