W środę w południe rozpoczęło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Bierze w nim udział prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i przedstawiciele najwyższych władz.
Na konferencji prasowej poprzedzającej zgromadzenie Rzepliński poinformował, że w TK zakończono już prace nad projektem nowej ustawy o Trybunale. Nie chciał ujawnić żadnych szczegółów, zanim nie pozna ich prezydent, do którego trafi dokument (TK nie ma inicjatywy ustawodawczej). Prezes dodał, że TK musi przygotować bardzo dobry projekt, niczym "krawiec, który szyje garnitur dla samego siebie".
Pytany czy projekt zmieniałby zasady wyboru sędziów TK, Rzepliński odparł: "chcielibyśmy bardziej skomplikowanego wyboru i możliwości bardziej dokładnego prezentowania kandydata na kandydata".
Prezes TK był zdziwiony małym echem 15-lecia obecnej konstytucji, która - jak podkreślił - sprawdziła się. Jego zdaniem niedobrze by było, "gdyby każde pokolenie pisało swoją konstytucję". Dodał, że konstytucje w Europie są bardzo rzadko całościowo zmieniane.
Według Rzeplińskiego orzecznictwo TK często przypomina "mecz ping-ponga z ustawodawcą". Przywołał w tym kontekście próby zmieniania prawa wyborczego w krótszym czasie niż pół roku przed terminem wyborów, co TK już wcześniej wykluczał.
Za najważniejsze rozstrzygnięcie TK z 2011 r. Rzepliński uważa uznanie, że polski Trybunał jest władny do badania rozporządzenia unijnego. Według niego w tym roku najważniejsze będą sprawy dotyczące zabezpieczenia społecznego, w tym zamrożenia świadczeń różnych grup. Podkreślił, że chciałby, aby wyroki zapadły w nich możliwie szybko, ze względu na możliwe ich skutki dla wydatków państwa.
W 2011 r. Trybunał wydał 59 wyroków oraz 55 postanowień o umorzeniu postępowania. Na koniec 2011 r. na rozpoznanie merytoryczne czekało w TK 161 spraw. (PAP)