Sotudeh powiedziała, że irańskie stowarzyszenie adwokatów było poddawane naciskom, aby anulować jej licencję od wypuszczenia jej z więzienia we wrześniu 2013 roku. "Ten wyrok otwiera drogę do zakazania praktyki także innym adwokatom w przyszłości" - dodała.

Adwokatka powiedziała, że nie ma zamiaru się odwoływać, ponieważ oznaczałoby to "wniesienie apelacji przeciwko jej własnym kolegom". Od wtorku zamierza jednak prowadzić protest przed siedzibą stowarzyszenia adwokatów w centrum Teheranu.

Sotudeh została w 2011 roku skazana na sześć lat więzienia i 10 lat pozbawienia prawa wykonywania zawodu za "działania przeciwko narodowemu bezpieczeństwu i antyreżimową propagandę". Te dwa zarzuty często są stosowane wobec irańskich opozycjonistów.

Kobieta wyszła z więzienia przedterminowo we wrześniu 2013 roku, krótko po wyborze na stanowisko prezydenta uznawanego za polityka umiarkowanego Hasana Rowhaniego.

Sotudeh to prawniczka i rzeczniczka praw człowieka. Ta współpracowniczka irańskiej noblistki Szirin Ebadi broniła m.in. młodych ludzi skazanych na karę śmierci oraz osób oskarżonych o wywołanie kilkumiesięcznych protestów, które wybuchły w Iranie w czerwcu 2009 roku w rezultacie kontestowanych wyborów prezydenckich; w ich wyniku reelekcję uzyskał Mahmud Ahmadineżad.

W 2012 roku Sotudeh wraz z irańskim reżyserem Dżafarem Panahim byli laureatami przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody Sacharowa. Wyróżnienie od 1988 roku jest przyznawane osobom lub organizacjom, które przyczyniły się do walki o prawa człowieka i demokrację. (PAP)