Apel ukazał się w środę na stronach internetowych gdańskiej prokuratury regionalnej prowadzącej śledztwo w sprawie działania parabanku oraz gdańskiej prokuratury okręgowej, która wcześniej prowadziła to postępowanie.

Jak przypomnieli w środowym apelu prokuratorzy, 24 lipca br. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość spółki Pożyczka Gotówkowa. Dla wierzycieli spółki oznacza to, że muszą zgłosić swoje roszczenia.

Jak powiedział PAP prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledczy zdecydowali się zamieścić informację dotyczącą ogłoszonej przez sąd upadłości "w trosce o osoby pokrzywdzone w tej sprawie". "Powieliliśmy tę informację, aby nikomu nie umknęła decyzja sądu" – powiedziała PAP Duszyński.

Dodał, że po ogłoszeniu upadłości spółki wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze, muszą zgłosić się do sędziego komisarza, zajmującego się sprawą tej firmy. Duszyński zaznaczały, że zgłoszenie takie jest konieczne w przypadku wszystkich wierzycieli chcących odzyskać wpłacone pieniądze, także tych osób, wobec których zapadły już wyroki sądowe dotyczące zwrotu nienależnie pobranych opłat przygotowawczych.

Jak przypomniał w środę, w rozmowie z PAP, rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury regionalnej Maciej Załęski, dotąd prokuratura pomagała pokrzywdzonym w składaniu pozwów cywilnych dotyczących zwrotu nienależnie pobranych opłat przygotowawczych. "Po ogłoszeniu upadłości spółki prokuratorzy nie mogą już tego robić, wierzyciele muszą występować z takimi roszczeniami osobiście" – powiedział PAP Załęski.

Pokrzywdzeni mają czas na zgłoszenie roszczeń do 2 listopada br. Wierzytelności należy zgłaszać na ręce Sędziego Komisarza na adres: Sędzia Komisarz Jacek Werengowski, Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy, ul. Piekarnicza 10 80-126 Gdańsk, sygn. akt VI GUp 146/17.

Firma Pożyczka Gotówkowa (wcześniej działała pod nazwami Pomocna Pożyczka sp. z o.o. i Polska Korporacja Finansowa Skarbiec sp. z o.o.), udzielała pożyczek z niskim oprocentowaniem. Warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, którzy dokonywali wpłat w kwocie od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od wysokości wnioskowanej pożyczki), nie byli informowani o konieczności wniesienia dodatkowych zabezpieczeń i w znacznej większości przypadków pożyczek nie otrzymywali, nie otrzymując też zwrotu opłaty przygotowawczej. Zdaniem prokuratury było to działanie bezprawne.

W sprawie pokrzywdzonych zostało co najmniej 75 tysięcy osób, które mogły stracić w sumie około 178,2 mln zł. Zarzuty postawiono ponad 160 osobom. Dwóch głównych podejrzanych to członkowie kierownictwa spółki Pożyczka Gotówkowa - prezes zarządu Tomasz R. i wiceprezes Rafał G.: obydwaj przebywają w areszcie. Na liście podejrzanych są też osoby, które pracowały w oddziałach spółek działających w całej Polsce. Do pierwszych zatrzymań osób z władz parabanku doszło w styczniu 2015 r. (PAP)