"Wszyscy jednoczymy się, by jeszcze raz podjąć walkę. Żądamy dzisiaj debaty publicznej. Przed kamerami telewizji niech zasiądą przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu, związki zawodowe rolników, związki wyznaniowe i branża mięsna. Niech oni wytłumaczą, jakie mają argumenty poza jednym, który mówi o barbarzyństwie" - powiedział szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.

"Będziemy pokazywać ile strat przyniósł polskiej gospodarce zakaz uboju rytualnego" - powiedział Izdebski. Przypomniał, że 30 proc. eksportowanej wołowiny oraz 10 proc. drobiu go mięsa pochodziła z uboju rytualnego, a to przynosiło duże zyski zakładom mięsny, polskiej gospodarce, ale też rolnikom. Według niego, strata z tytułu zmniejszenie eksportu do krajów muzułmańskich wynosi ok. 3 mld zł. Zapewnił, że polskie firmy mięsne chcą nadal handlować z krajami muzułmańskimi i zwiększać eksport.

Obecny na konferencji przewodniczący muzułmańskiego związku wyznaniowego Tomasz Miśkiewicz uważa, że ubój rytualny nie powoduje większego cierpienia niż ubój z ogłuszaniem. Dodał, że jest on ważną częścią jego religii i polskiej gospodarki. Jego zdaniem, branża mogłaby stworzyć dużo nowych miejsc pracy eksportując mięso do krajów arabskich, w których nie ma warunków do hodowli bydła, a popyt na mięso z uboju rytualnego jest duży.

Prezes zakładów mięsnych "Biernacki" Tomasz Kubik przyznał, że na razie eksport wołowiny nie spadł i może się jakiś czas jeszcze utrzymywać na dotychczasowym poziomie. "Jednak ciągu kilku dni spadły ceny żywca wołowego o 3-5 proc. Rolnik będzie więc kalkulował, czy opłaca mu się inwestować w hodowlę" - powiedział .

Przewodniczący porozumienia rolników województwa wielkopolskiego Sławomir Szyszka zauważył, że od momentu przywrócenia zakazu uboju, ceny żywca wołowego spadają. Wyjaśnił, że spadek ceny o ok. 3 zł na kg oznacza, że chów bydła staje się nieopłacalny.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że eksport wołowiny w ciągu pierwszych pięciu miesiącach tego roku był zbliżony do eksportu z analogicznego okresu ubr. Wyeksportowaliśmy 103,4 tys. ton mięsa o wartości 353 mln euro wobec 110,4 tys. ton także na kwotę 353 mln euro. Głównymi odbiorcami polskiej wołowiny są Włochy, Niemcy i Holandia.

Szef rolniczego OPZZ poinformował, że przygotowywany jest poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszczałby ubój zgodnie z zasadami religii. Izdebski powiedział PAP, że jeszcze nie wie, ilu posłów się pod nim podpisze, ale - jak zauważył - "atmosfera w Sejmie znacznie się zmieniła po proteście społeczności żydowskiej".

Wyjaśnił, że projekt poselski będzie zbliżony do projektu rządowego. Natomiast nie planuje się przygotowania obywatelskiego projektu. szef rolniczego OPZZ zapowiedział, że o szczegółach powie podczas konferencji prasowej zaplanowanej na najbliższą środę. Dodał, że będzie na niej też ogłoszona inicjatywa powołania nowej organizacji rolników.

Izdebski zapowiedział, że branża mięsna i organizacje rolnicze przygotują zbiorowe pozwy o odszkodowania, trudno jednak powiedzieć na razie o jaką skalę odszkodowania chodzi. Wyjaśnił, że rolnicy, którzy zajęli się taką produkcją, zaciągnęli kredyty np,. na budowę obór ponoszą teraz straty. Podkreślił, że nie są one powodowane przez sytuację rynkową, ale świadomą decyzją Sejmu.

Kubik zaznaczył, że przygotowanie pozwu wymaga wyboru kancelarii prawnej, która wszechstronnie przeanalizuje przepisy. Jego zdaniem, jest dużo wątpliwości formalno-prawnych, gdyż opinie prawników w tej sprawie są różne.

Chowem bydła zajmuje się ok. 800 tys. gospodarstw, sprawa dotyczy też kilkudziesięciu ubojni, które zajmowały się ubojem rytualnym.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Przeciwko nowelizacji głosowało 128 posłów PiS, 33 z Ruchu Palikota, 18 z SLD i 38 z Platformy Obywatelskiej. W klubie PO nie obowiązywała podczas tego głosowania dyscyplina partyjna. Ubój rytualny został zakazany 1 stycznia 2013 roku decyzją Trybunału Konstytucyjnego.