27 maja 2015 roku w Zurychu policja na wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA w jednym z luksusowych hoteli zatrzymała siedmiu wysokiej rangi działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Wśród nich byli wiceprezydenci FIFA Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo.
Więcej: 14 działaczy FIFA objętych zarzutami>>>

Pozostali zatrzymani to Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin. Kilka innych osób objętych jest nadal dochodzeniem. Prowadzący w tej sprawie śledztwo Amerykanie domagają się ich ekstradycji.

Wszyscy zatrzymani związani są z regionalnymi federacjami piłkarskimi w Ameryce Południowej (CONCACAF) i Północnej (CONMEBOL). Są oni podejrzewani o korupcję przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 i 2022. Do tego dochodzą zarzuty przyjmowania i dawania łapówek na łączną kwotę sięgającą nawet 100 milionów dolarów.

Według anonimowych źródeł, wśród zarzutów im stawianych są też wymuszenia, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe z wykorzystaniem technologii informatycznych. Amerykańska prokuratura twierdzi, że chodzi m.in. o przetargi związane ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Władze USA od początku domagały się ich ekstradycji. Początkowo były z tym problemy, gdyż formalnie oba kraje nie mają podpisanej umowy to umożliwiającej.

  Sławomir Fundowicz
Prawo sportowe>>>

Teraz rzecznik ministerstwa oświadczył, że jest ona możliwa, jeśli domniemane przestępstwo jest zagrożone karą co najmniej roku więzienia na podstawie zarówno prawa szwajcarskiego, jak i amerykańskiego. Władze Szwajcarii muszą tylko zdecydować, czy ta zasada "podwójnej karalności" jest spełniona. Nie będą natomiast podejmowały decyzji w sprawie winy lub niewinności zatrzymanych.

Jedynym z siódemki zatrzymanych, który dotychczas zgodził się na ekstradycję jest Webb. W lipcu został przewieziony do USA, stanął przed Sądem Federalnym, ale nie przyznał się do winy. Także Rocha wyraził zgodę na ekstradycję, ale nie do USA, tylko do Nikaragui.

Adwokaci pozostałych zatrzymanych nie wyrazili takiej zgody. W ich imieniu skierowali do ministerstwa żądania zwolnienia. Wszystkie pisma zostały już przekazane, teraz władze Szwajcarii mają maksymalnie 30 dni na podjęcie ostatecznej decyzji. (PAP)