Premier podkreśliła, że w poniedziałek wieczorem mija termin składania wyjaśnień przez MF i RCL w sprawie zbyt poźnego publikacji ustawy. Jak poinformowała, otrzymała już raport przygotowany na jej zlecenie przez szefa KPRM Jacka Cichockiego.

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier zleciła Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK.

Czytaj: Projekt dot. rajów podatkowych już w Sejmie >>

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją jednak 3 października. Istniały więc obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

Do Sejmu trafił więc przygotowany przez posłów PO projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zmianę terminu wejścia w życie ustawy uniemożliwiającej firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności. (PAP)