Śledztwo dotyczące ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, wdrożono z urzędu - poinformował Nowak.

Sprawa dotyczy podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych między 17 a 30 września poprzez nieopublikowanie tekstu ustawy w Dzienniku Ustaw do końca września 2014 r. Chodzi o przepisy z 29 sierpnia, które dotyczyły podatków zagranicznych spółek kontrolowanych. W wyniku nieopublikowania w terminie, przepisy podatkowe mogły wejść w życie nie z początkiem 2015 r., ale rok później.

Parlament w ekspresowym trybie uchwalił jednak poprawkę skracającą vacatio legis ustawy, a prezydent ją podpisał i przepisy będą obowiązywały już od przyszłego roku.

Zobacz: Ustawa o rajach podatkowych jeszcze raz uchwalona >>

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych. Ustawa została podpisana 17 września, a Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero 3 października.

Premier Ewa Kopacz zleciła szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Kontrolerzy negatywnie ocenili skuteczność i rzetelność działań Ministerstwa Finansów w związku z publikacją ustawy.

Zobacz: Premier zleciła kontrolę w RCL i MF ws. publikacji ustawy o rajach podatkowych >>

Zgodnie z wynikami kontroli KPRM ustawa została opublikowana z opóźnieniem, ponieważ RCL nieprawidłowo ustaliło termin jej ogłoszenia. Odpowiedzialność za to ponoszą szef i zastępca szefa departamentu dzienników urzędowych i systemów informacyjnych RCL, którzy analizowali ustawę, ale nie ustalili przyspieszonego trybu prac – ocenili kontrolerzy.

W Ministerstwie Finansów ze stanowiska odwołany został zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych. W RCL szef departamentu dzienników urzędowych otrzymał upomnienie; ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.(PAP)

Zobacz: Winni spóźnionej publikacji ustawy o rajach podatkowych zostali ukarani >>

ago/ mow/